ԱՊՀ ներկայացուցիչները Հայաստանում կքննարկեն արժեթղթերի շուկաների կարգավորումը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Նոյեմբերի 10-11-ը Ծաղկաձորում գումարվելու է ԱՊՀ անդամ երկրների արժեթղթերի շուկաները կարգավորող պետական մարմինների ղեկավարների խորհրդի 10-րդ նիստը, հայտնում է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի մամուլի ծառայությունը:
Խորհուրդը, որը 2008 թվականից նախագահում է ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը, քննարկելու է ԱՊՀ անդամ երկրների արժեթղթերի շուկաների վիճակի, խորհրդի կողմից նախկինում ընդունված որոշումների և հանձնարարականների իրականացման, համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի բացասական հետևանքները նվազեցնելու միջոցառումների մշակման և ներդրողների օրինական իրավունքների պաշտպանության նպատակով անդամ երկրների միջև գաղտնի տեղեկությունների փոխանակման ու օգտագործման հարցերը:
Նիստի ժամանակ մասնակիցների կողմից ներկայացվելու են արժեթղթերի շուկաներում հաշվարկային համակարգը և արժեթղթերի շուկաների հարկման մեխանիզմները կարգավորող ԱՊՀ անդամ երկրների օրենսդրությունների համեմատական վերլուծություններ, ինչպես նաև տեղեկատվություն ԱՊՀ երկրներում տիրող տնտեսական իրավիճակի մասին:
ԱՊՀ անդամ երկրների արժեթղթերի շուկաները կարգավորող պետական մարմինների ղեկավարների խորհուրդը ստեղծվել է 2003 թվականին ԱՊՀ երկրների կառավարությունների ղեկավարների կողմից: Ներկա պահին Խորհրդի կազմում ընդգրկված են Ադրբեջանի, Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Մոլդովայի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի և Ուկրաինայի ներկայացուցիչները:
Խորհրդի գործունեության հիմնական խնդիրներն են արժեթղթերի շուկաների ոլորտում ԱՊՀ անդամ երկրների տնտեսական ինտեգրման խորացումը, արժեթղթերի շուկայի կարգավորման միջազգային չափանիշների ձևավորման նպատակով համագործակցության ապահովումը, ԱՊՀ-ում կապիտալի շարժի հետագա ազատականացման համար պայմանների ստեղծումը, արժեթղթերի շուկայում ներդրողների իրավունքների և օրինական շահերի երաշխավորված և արդյունավետ պաշտպանության ապահովումը և արժեթղթերի շուկայում արդյունավետ վերահսկման համակարգի ստեղծումը:-0-