Կառավարությունը 2010-ին կշարունակի հակաճգնաժամային քաղաքականությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. ՀՀ կառավարությունը կշարունակի հակաճգնաժամային քաղաքականությունը 2010 թ.-ին, չորեքշաբթի խորհրդարանում ՀՀ պետբյուջեի քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
«ՀՀ կառավարությունը կշարունակի հակաճգնաժամային միջոցառումների իրականացումը, որոնք կուղեկցվեն մի կողմից արդեն մեր կողմից ստեղծված ինստիտուտների ակտիվացմամբ, մյուս կողմից՝ նորերի ստեղծմամբ»,- ասաց կառավարության ղեկավարը:
Նրա խոսքերով, կառավարման ոլորտում արդեն շրջանառության մեջ է մտցվել մի հայեցակարգ, որը ենթադրում է նախարարությունների և գերատեսչությունների գործառույթների հստակեցում և բաժանում, ինչպես նաև համակարգի բարեփոխման երկրորդ փուլի սկիզբ:
Սարգսյանը նշեց, որ հայեցակարգը կոչված է հստակեցնելու նախարարների, աշխատակազմերի ղեկավարների, բաժինների, գործակալությունների պետերի, տեսուչների գործառույթները և ապահովելու նրանց փոխգործակցությունն ու փոխկապակցվածությունը:
Վարչապետը ուշադրությունը հրավիրեց այն բանին, որ վճռորոշ փուլ են մտնում առողջապահության ու կրթության ոլորտների բարեփոխումները, ինչը թույլ կտա որշակապես բարելավել տվյալ ոլորտների ֆինանսավորման մեխանիզմները:
Հայկական կառավարության ղեկավարը հավելեց, որ բոլոր ծրագրված նախագծերի իրականացումը կոչված է ապահովել ՀՀ 2010 թ.-ի պետական բյուջեն:
Վարչապետը նշեց նաև, որ վերոհիշյալ խնդիրներից զատ ծրագրված է նաև օժանդակություն տրամադրել փոքր ու միջին բիզնեսին, համակարգ ձևավորող ձեռնարկություններին, ավելի բարենպաստ մթնոլորտ ստեղծել տնտեսության զարգացման համար:
Դրանից բացի, վարչապետի խոսքերով, նախատեսվում են բարեփոխումներ ապահովագրության ոլորտում և թոշակային համակարգում, որոնց համար արդեն մշակված են հայեցակարգեր և ժամանակացույց: -0-