ՀՀ տնտեսական անկումը 2009թ.-ին կհասնի 14%-ի. ՎԶԵԲ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի տնտեսական անկումը 2009 թ.-ի արդյունքում կհասնի շուրջ 14 տոկոսի, իսկ ՀՆԱ աճը 2010 թ.-ին կկազմի շուրջ 1,3 տոկոս, կանխատեսում է ՎԶԵԲ-ի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Վալերիու Ռազլոգը (Valeriu Razlog):
«Մեր կանխատեսումների համաձայն, այս տարի Հայաստանի տնտեսության անկումը կգրանցվի 14 տոկոսի սահմաններում, իսկ 2010 թ.-ին Հայաստանի ՀՆԱ-ի աճը կգրանցվի 1,3 տոկոսի սահմաններում», – ասաց Ռազլոգը «ԱՌԿԱ» գործակալությանը տված հարցազրույցում:
Միաժամանակ ՎԶԵԲ-ի երևանյան գրասենյակի ղեկավարը նշեց, որ Հայաստանի 2010 թ. պետբյուջեում ամրագրված տնտեսության աճը համապատասխանում է բանկի սպասումներին, «սակայն դեռ բարդ է կանխատեսել՝ կլինի՞ այն, արդյոք, այդ ցուցանիշից ավելի բարձր»:
Հայաստանի 2010 թ. պետբյուջեի նախագծի համաձայն, Հայաստանի տնտեսական աճը կկազմի 1,2 տոկոս:
Ինչպես կարծում է Ռազլոգը, ՀՀ կառավարությունը հաջորդ տարի պետք է բավականին շատ աշխատի, այդ պատճառով դեռ վաղ է խոսել հակաճգնաժամային ծրագրերի արդյունավետության մասին:
Նրա կարծիքով, հակաճգնաժամային ծրագրերի արդյունքներն ավելի նկատելի կլինի 2010 թ.-ին:
ՎԶԵԲ-ը Հայաստանի խոշորագույն ներդրողներից է: Մինչ այժմ ՎԶԵԲ-ը ներդրել է ավելի քան 335 միլիոն եվրո՝ Հայաստանի տնտեսության տարբեր հատվածներում ավելի քան 70 ծրագիր իրականացնելով:-0-