Nasdaq OMX Արմենիա բորսայում ԱՄն դոլարով արժույթի առևտրի ծավալը դեկտեմբերին 148,1 մլն դոլար է կազմել
ԵՐԵՎԱՆ, 12 հունվարի. /ԱՌԿԱ/. Nasdaq OMX Արմենիա բորսայում ԱՄն դոլարով արժույթի առևտրի ընդհանուր ծավալը 2009 թ.-ի դեկտեմբերին 148,1 մլն դոլար է կազմել կամ 55,9 մլրդ դրամ` դրամային համարժեքով։
Nasdaq OMX Արմենիա բորսայի ամփոփիչ տեղեկատվության հիման վրա «ԱՌԿԱ» գործակալության անցկացրած վերլուծության համաձայն` այդ ցուցանիշն ավելացել է 88,1 տոկոսով՝ 2009 թ.-ի նոյեմբերի ցուցանիշի համեմատ, այսինքն՝ 69,3 մլն դոլարով կամ 25,4 մլրդ դրամով։ Ընդ որում 2009 թ.-ի դեկտեմբերին գործարքների ընդհանուր քանակը 2009 թ.-ի նոյեմբերի համեմատ ավելացել է 726-ով՝ կազմելով 1320 գործարք ամսվա արդյունքներով։
Անցյալ տարվա դեկտեմբերին Nasdaq OMX Արմենիա բորսայում գործարքների առավելագույն ծավալը գրանցվել է դեկտեմբերի 30-ին 24,1 մլն դոլարի ծավալով, իսկ նվազագույնը՝ դեկտեմբերի 11-ին 375 հազար դոլարի չափով։
Nasdaq OMX Արմենիա բորսայում հաշվետու ժամանակահատվածում եվրոյով չի գրացվել ոչ մի գործարք։
2009 թ.-ի դեկտեմեբրի արդյունքներով Nasdaq OMX Արմենիա ֆոնդային բորսայում ԱՄՆ դոլարի միջին կշռված փոխարժեքը, ըստ գործարքների, 377,37 դրամ է կազմել մեկ դոլարի դիմաց։ -0-