Տնտեսական անկումը Հայաստանում 2009 թ. 14,4% է կազմել
ԵՐԵՎԱՆ, 11 փետրվարի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանում 2009 թ.-ին՝ 2008 թ.-ի համեմատ, ՀՆԱ-ն նվազել է 14,4 տոկոսով:
Հայաստանն այս ցուցանիշով վերջին տեղում է գտնվում ԱՊՀ այն երկրների թվում, որոնց մասին նման տեղեկատվություն է ներկայացված նշված ժամանակահատվածի համար:
ԱՊՀ Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ Համագործակցության երկրներում միջինը ՀՆԱ-ն 2009 թ.-ին՝ 2008 թ.-ի համեմատ, նվազել է 7 տոկոսով:
Միևնույն ժամանակ բերված տվյալներով 2009 թ.-ին Համագործակցության երկրներում մակրոտնտեսական իրավիճակի բարելավում ու վատթարացում է տեղի ունեցել: ԱՊՀ Վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ հաշվետու ժամանակահատվածում տնտեսական աճ է գրանցվել Ադրբեջանում (9,3%), Ուզբեկստանում (8,1%), Տաջիկստանում (3,4%), Ղրղզստանում (2,3%) և Բելառուսում (0,2%):
2009 թ.-ին 7,9% տնտեսական անկում է գրանցվել Ռուսաստանում:
Միևնույն ժամանակ, հրապարակված տվյալներով, 2009 թ.-ի հունվար-սեպտեմբերին՝ 2008 թ.-ի հունվար-սեպտեմբերի համեմատ, Մոլդովայում ՀՆԱ-ն կրճատվել է 7,7%, իսկ Ղազախստանում՝ 1,5%:
Ընդ որում 2009 թ.-ի երրորդ եռամսյակի արդյունքներով՝ 2008 թ.-ի երրորդ եռամսյակի համեմատ, Ուկրաինայում 15,9 տոկոս տնտեսական անկում է գրանցվել: