Հայաստանում 2010 թ. դրամի լուրջ արժեզրկում չի լինի. փորձագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 փետրվարի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանում 2010 թ.-ին ազգային դրամի լուրջ արժեզրկում չի լինի, հինգշաբթի ասել է «Տնտեսություն և արժեքներ» հետազոտական կենտրոնի նախագահ, «Ի-ՎԻ Քոնսալթինգ» ՓԲԸ տնօրօեն Մանուկ Հերգնյանը «Նովոստի» միջազգային մամուլի կենտրոնում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
«Տարեսկզբին Հայաստանում ֆիքսված փոխարժեքի առկայությունը հանգեցրեց որոշակի կորուստների, սակայն Կենտրոնական բանկը շատ արագ հրաժարվեց նման քաղաքականությունից», – ասել է նա:
Փորձագետը նշել է, որ դա իշխանությունների շատ ճիշտ և ժամանակին ընդունած որոշումն էր, թեև այն պետք էր ընդունել շատ ավելի վաղ, ինչը թույլ կտար խնայել համախառն պահուստի շուրջ 45 տոկոսը:
«Հետագայում հնարավոր է որոշակի ճնշում ազգային դրամի վրա, սակայն չեմ կարծում, որ 2010 թ.-ին կարելի է խոսել լուրջ արժեզրկման մասին», – ասել է Հերգնյանը:
2009 թ.-ի մարտի սկզբին, երբ ՀՀ Կենտրոնական բանկը վերադարձավ լողացող փոխարժեքի քաղաքականությանը, դրամը 66,36 կետով անկում ապրեց ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ (372,11 դրամ 1 դոլարի դիմաց):
Դրանից հետո դրամի տատանման կորագիծը բավականին կայուն մնաց՝ 2009 թ.-ի ապրիլի վերջին սահմանվելով 370-372-ի սահմաններում, հունիսի վերջին՝ փոքր ինչ նվազելով (360-361), իսկ օգոստոսից մինչև նոյեմբերի կեսը աստիճանաբար աճելով մինչև 388 դրամի: