Հայաստանի բանկային համակարգն ԱՊՀ-ում առավել հուսալիներից է. Վարդանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 մարտի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի բանկային համակարգն ԱՊՀ տարածքում առավել կայուն և հուսալիներից է, ասաց «Տրոյկա Դիալոգ» ընկերությունների խմբի Տնօրենների խորհրդի ղեկավար, Ամերիաբանկի Տնօրենների խորհրդի նախագահ Ռուբեն Վարդանյանը։
«Ճգնաժամը ցույց տվեց, որ չնայած շատ լուրջ ցնցումներին՝ բանկերը դիմացան և այս ժամանակահատվածը բավականին հաջող անցան»,- հինգշաբթի Վարդանյանն ասաց լրագրողներին՝ պատասխանելով «ԱՌԿԱ» գործակալության հարցին։
Խոսելով այն մասին, թե ինչպես հետագայում կզարգանա իրավիճակը, նա ասաց, որ «դա լուրջ հարց է, որը կապված է ընդհանուր տնտեսական իրավիճակի հետ»։
«Եթե տնտեսությունը չվերագործարկվի և տնտեսական աճ չսկսվի, եթե չլինի ընկերությունների և ձեռնարկությունների վարկավորման հնարավորություն, որպեսզի նրանք կարողանան շահույթ ունենալ ստացված վարկերի և տոկոսների մարման համար, ապա ամեն ինչ կբարդանա»,- պարզաբանեց Վարդանյանը։
Ընդհանուր իրավիճակի համատեքստում նա նշեց, որ «մենք առայժմ ապրում ենք բավականին բարդ ժամանակահատվածում»։
«Աշխարհում կա այն գիտակցումը, թե ինչն էր սխալ և ինչն է պետք փոխել, բայց թե ինչպես ամենը կփոխվի՝ դեռևս հասկանալի չէ։ Առկա են լուծումներ պահանջող բազմաթիվ լուրջ հարցեր՝ բանկերի կարգավորման, վերահսկողության և կապիտալի նկատմամբ պարտքի պարտավորությունների հարաբերակցության հարցեր, բայց առայժմ լուծումներ չկան»,- ընդգծեց նա։
2009 թվականի դեկտեմբերի 31-ի տվյալներով` Հայաստանում գործում է 22 բանկ 382 մասնաճյուղերով:
Հայաստանի բանկային համակարգի ընդհանուր ակտիվները 2009 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ կազմել են 1346,1 մլրդ դրամ, պարտավորությունները` 1059,3 մլրդ դրամ, ընդհանուր կապիտալը՝ 286,8 մլրդ դրամ, համախառն վարկային ներդրումները՝ 724 մլրդ դրամ , իսկ հաճախորդների նկատմամբ պարտավորությունները՝ 717,2 մլրդ դրամ:
ՀՀ առևտրային բանկերի մաքուր շահույթը հարկումից հետո 2009թ. հունվար-դեկտեմբերին կազմել է 15,4 մլրդ դրամ: ($1- 385,68 դրամ). –0–