Դոլարի նկատմամբ դրամի փոխարժեքի հարաբերակցությունը 2010 թ.-ին կտատանվի 410-425 դրամի սահմաններում. ՀԱԳՄ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 մարտի. /ԱՌԿԱ/. Մեկ ԱՄՆ դոլարի դիմաց 410-425 դրամի սահմաններում դոլարի նկատմամբ դրամի փոխարժեքի հարաբերակցությունը բնական է, և մեկ տարվա ընթացքում մենք կհասնենք այդ ցուցանիշին, «ԱՌԿԱ» գործակալությանը տված հարցազրույցում ասաց Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը:
2010 թ.-ի մարտի 1-ից 18-ը հայկական դրամն աստիճանաբար արժեզրկվել է 19,82 կետով՝ ԱՄՆ մեկ դոլարի դիմաց 384,54 դրամից հասնելով 404,36 դրամի, միաժամանակ մարտի 25-ի դրությամբ դրամը կայունացել է մեկ դոլարի դիմաց 394,40 դրամի սահմանակետում:
Ինչպես նշել է Ղազարյանը, հայկական դրամի փոխարժեքի ձևավորումը պետք է սահմանի շուկան, իսկ ԿԲ-ի կողմից իրականացվող քաղաքականությունն ուղղվում է ցնցումների մեղմացմանը, այլ ոչ թե փոխարժեքի զսպմանը:
«Շուկան պետք է ձևավորի կանխատեսելիություն, իսկ ԿԲ-ի քաղաքականությունն ուղղված է այդ ռիսկերի նվազմանը՝ ավելի քիչ և մեղմ կերպով միջամտելով գործընթացին, որպեսզի շուկան ինքը ձևավորի փոխարժեքը, քանի որ չնայած լուրջ մենաշնորհներին՝ հայկական շուկայում գույություն ունի ուժեղ մրցակցային դաշտ, իսկ հայ գործարարները բավականին ճկուն են», – ասաց Ղազարյանը:
Նրա խոսքերով, կանխատեսվող իրավիճակում ձեռներեցները կարող են մշակել իրենց ծրագրերը, ժամանակին արձագանքել և սեփական բիզնեսը դարձնել կանխատեսելի:
Ինչպես կարծում է Ղազարյանը, աճում է բիզնեսի վստահությունը դրամի նկատմամբ, իսկ բնական շուկայի կողմից ձևավորված արժեզրկված կամ արժևորված ազգային արժույթը միայն նպաստում է շուկայի զարգացմանը:
Միաժամանակ ՀԱԳՄ-ի ղեկավարի խոսքերով, եթե փոխարժեքի հիմքում դրվում են արհեստական տարրեր՝ կախված այն բանից, թե ամրապնդվում է դրամը, թե դոլարը, այդպիսով խափանվում է ազգային արժույթի նկատմամբ վստահությունը՝ հատկապես ֆինանսական շուկայի բարձր զգայունության համատեքստում:
«Ըստ էության, ճգնաժամային ժամանակահատվածում հայկական տնտեսության վրա ամենաուժեղ հարվածը դարձավ մեկ օրվա ընթացքում դրամի արժեզրկումը, և այսօր անհրաժեշտ է անել այնպես, որ շուկան ցնցումներ չապրի և չկրի այնպիսի վնասներ, ինչպես նախորդ տարի, որոնք մենք ստիպված ենք մինչ այժմ վերականգնել», – ասաց Ղազարյանը:
Երբ 2009 թ.-ի մարտի 3-ին ՀՀ ԿԲ-ն հայտարարեց լողացող փոխարժեքի քաղաքականությանը վերադառնալու մասին, ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ դրամի միջին շուկայական փոխարժեքն ընկավ 66,36 կետով՝ մարտի 2-ի համեմատ և կազմեց 1 դոլարի դիմաց 372,11 դրամ:-0-