ՀՀ բանկերում բնակչության դրամական ավանդները 2009թ.-ին կրճատվել են 22,8%-ով
ԵՐԵՎԱՆ, 25 մարտի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի բանկերում բնակչության դրամական ավանդները կազմել են 167,5 միլիարդ դրամ՝ տարեսկզբի 216,9 միլիարդ դրամի փոխարեն՝ 2009 թ.-ի ընթացքում կրճատվելով 22,8 տոկոսով:
ՀՀ ԿԲ-ի տվյալների հիման վրա «ԱՌԿԱ» գործակալության կատարած վերլուծության համաձայն՝ տնային տնտեսությունների կողմից տեղադրված ավանդների տեսակարար կշիռը բնակչության ավանդների ընդհանուր ծավալում կազմել է 17,7 տոկոս՝ տարեսկզբի 13,7 տոկոսի համեմատ:
Միաժամանակ դրամական արտահայտությամբ բնակչության արտարժութային ավանդներն աճել են 114,4 տոկոսով՝ տարեսկզբի համեմատ և կազմել են 366,5 միլիարդ դրամ:
Բանկերում բնակչության ընդհանուր ավանդները (ժամկետային և ցպահանջ) 2009 թ.-ի ընթացքում ավելացել են 41 տոկոսով: ԿԲ-ի տվյալների համաձայն՝ նախորդ տարվա դեկտեմբերի վերջի դրությամբ Հայաստանի բանկերի կողմից ներգրավված ավանդների ընդհանուր ծավալը հասել է շուրջ 657 միլիարդ դրամի՝ տարեսկզբի 465,9 միլիարդ դրամի համեմատ:
2009 թ.-ի սկզբից նկատվել է դրամական ավանդների համեմատ՝ արտարժույթով ավանդների աճի տեմպերի զգալի գերազանցման միտում:
Միաժամանակ դրամական արտահայտմամբ 2009 թ.-ին ժամկետային արտարժութային դեպոզիտներն ավելացել են 2,5 անգամ կամ 145,3 տոկոսով՝ հասնելով մինչև 251,4 միլիարդ դրամի՝ ժամկետային դրամական դեպոզիտների 46 տոկոսանոց անկման դեպքում:
Բնակչության ժամկետային դրամական ավանդների տեսակարար կշիռը բանկերի կողմից ներգրավված ժամկետային ավանդների ընդհանուր ծավալում կազմել է 20,1 տոկոս: Հարկ է նշել, որ բանկային ժամկետային ավանդների նմանատիպ աճը նշանակում է, որ հանրապետության քաղաքացիներն ավելի շատ իրենց խնայողությունները վստահում են բանկերին՝ նախընտրելով, սակայն, պահպանել սեփական խնայողությունները արտարժույթով:
Ինչպես վկայում են ԿԲ-ի վիճակագրության տվյալները, Հայաստանի բանկերում տնային տնտեսությունների ժամկետային ավանդների ընդհանուր ծավալը 2009թ.-ին աճել է 42,9 տոկոսով՝ հասնելով մինչև 214 միլիարդ դրամի:
Ոչ առևտրային կազմակերպություններից դրամական ներդրումների ծավալը դեկտեմբերի վերջին կրճատվել է 29,2 տոկոսով կամ 6,1 միլիարդ դրամով և կազմել 14,8 միլիարդ դրամ՝ դրամական արտահայտմամբ արտարժութային ավանդների ծավալի 66,7 տոկոսանոց աճի դեպքում: Այս ցուցանիշը 2009 թ.-ի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ կազմել է 15,6 միլիարդ դրամ:
Միաժամանակ այլ ֆինանսական կազմակերպություններից դեպոզիտների ընդհանուր ծավալում դրամական դեպոզիտները կազմել են 10,7 միլիարդ դրամ, իսկ արտարժութայինները՝ 17,9 միլիարդ դրամ: Ներգրավված ավանդների ընդհանուր ծավալում ոչ ռեզիդենտներին բաժին է հասել 18,7 տոկոս կամ շուրջ 123 միլիարդ դրամ: (1 դոլարը 394,40 դրամ է):-0-