ՀՀ ԿԲ ընդհանուր պարտավորություններն աճել են 51,6%-ով
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ապրիլի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի Կենտրոնական բանկի ընդհանուր պարտավորությունները 2009թ.-ի ընթացքում կազմել են 1000,2 մլրդ դրամ կամ 51,6%: Այս տվյալները ներկայացվել են ՀՀ ԿԲ ֆինանսական վիճակի մասին 2009թ.-ի ամփոփիչ հաշվետվության մեջ:
«ԱՌԿԱ» գործակալությանը ՀՀ ԿԲ-ի տրամադրած հաշվետվության համաձայն, բանկի արժութային պարտավորությունները կազմել են 275,8 մլն դրամ՝ մեկ տարում մեծանալով 151 միլիոնով կամ 121,1 տոկոսով:
ՀՀ կառավարության հանդեպ պարտավորությունները մեծացել են 28,9%-ով և 298,2 մլն դրամով:
Ֆինանսական և այլ հաստատությունների ավանդներն ու հաշիվների մնացորդները հաշվետու ժամանակահատվածում տարեսկզբի 69,8 միլիոնից, դեկտեմբերի 31-ի տվյալներով, հասել են 150,6 միլիոնի (115,8 տոկոս աճ):
Ընթացիկ ժամանակահատվածում մեծացել են նաև ԿԲ այլ փոխառությունները՝ տարեսկզբի 12,4 մլն դրամից դեկտեմբերի 31-ին հասնելով 28,3 միլիոնի: ԿԲ այլ պարտավորությունները կազմել են 206,5 մլն դրամ:
Հաշվետվության տվյալներով, ԿԲ դրամական միջոցներին բաժին է ընկել ողջ պարտավորությունների 72,4 տոկոսը՝ 724,5 մլն դրամ, ինչը տարեսկզբի ցուցանիշը գերազանցում է 189,5 մլն դրամով:
ՀՀ կառավարության հանդեպ ԿԲ պարտավորությունները 2009թ.-ին հասել են 73,2 մլն դրամով կամ 70,4 տոկոսով՝ հասնելով 177,2 մլն դրամի:
Շրջանառության մեջ գտնվող թղթադրամները և մետաղադրամները մեկ տարում նվազել են 23,8 մլն դրամով կամ 6,9 տոկոսով՝ հասնելով 320,7 մլն դրամի:
Ֆինանսական և այլ հաստատությունների ավանդներն ու հաշիվների մնացորդները մեծացել են 12,9 մլն դրամով կամ 31,9 տոկոսով՝ կազմելով 53,2 մլն դրամ: