ԱՄՆ կոնգրեսի սենատը ֆինանսական կարգավորման բարեփոխումների վերաբերյալ քննարկումներ կսկսի
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ապրիլի. /ԱՌԿԱ/. Հինգշաբթի ԱՄՆ կոնգրեսի սենատը ֆինանսական կարգավորման բարեփոխումների վերաբերյալ քննարկումներ կսկսի, չորեքշաբթի հայտնեց սենատի մեծամասնության առաջնորդ, դեմոկրատ Գարրի Ռիդը:
Ինչպես հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին», Օբամայի աշխատակազմի կողմից առաջարկվող ֆինանսական կարգավորման բարեփոխումը կոչված է վերացնելու ներկայիս համակարգի երեք գլխավոր թերություններ ՝ ընդհանուր վերահսկողության բացակայություն, երկրի ողջ տնտեսական համակարգի գործունեությունը վտանգող կազմակերպությունների հայտնաբերման մեխանիզմների բացակայություն, ոչ բանկային ինստիտուտների կարգավորման մեխանիզմների բացակայություն:
Բարեփոխմամբ նաև առաջարկվում է Սպառողների ֆինանսական պաշտպանության գործակալություն ստեղծել:
«Սենատի հանրապետականները վերջապես հավանություն տվեցին այդ քննարկումները սկսելուն»,- ասվում է Ռիդի հայտարարությունում:
«Քննարկումները կսկսվեն ժամը 12.15-ին»,- ասաց Ռիդը:
Դեմոկրատների և հանրապետականների դիմակայությունը քննարկումների վերաբերյալ շարունակվել է մի քանի օր: Այսօր ընդդիմության դիմադրությունը կոտրվել է, ինչի մասին արդեն հասցրել է հայտնել ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման՝ ելույթ ունենալով Իլինոյս նահանգի Քուինսի քաղաքում: -0-