ՄՖԿ-ն և ՎԶԵԲ-ը «Էլիտ գրուպ» հայկական շինարարական ընկերությանը 9 միլիոն դոլարի վարկ կտրամադրեն
ԱՂՎԵՐԱՆ, 9 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան (ՄՖԿ) և Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը «Էլիտ գրուպ» հայկական շինարարական ընկերությանը 9 միլիոն դոլարի վարկ կտրամադրեն Երևանի կենտրոնում 18 հարկանի գրասենյակային շենք կառուցելու նպատակով:
Ուրբաթ համապատասխան համաձայնագիրը ստորագրել են երեք կողմերի ներկայացուցիչները` ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի Կոտայքի մարզ այցելության շրջանակներում:
Համաձայնագրի շրջանակներում ՄՖԿ-ն կհատկացնի 5,4 միլիոն դոլար, ՎԶԵԲ-ը՝ 3,6 միլիոն դոլար:
Կառուցվելիք շենքը նախատեսված է մանրածախ առևտրով զբաղվող կազմակերպությունների գրասենյակների գործունեության, կոնֆերանսների և ցուցահանդեսների անցկացման համար:
Համաձայնագրի ստորագրման արարողության ժամանակ ՀՀ վարչապետը նշեց միջազգային կազմակերպությունների հետ «Էլիտ գրուպի» հաջող համագործակցությունը:
Նրա խոսքերով՝ ժամանակակից շենքի կառուցումը համապատասխանում է միջազգային ամենաբարձր չափորոշիչներին և Հայաստանում կնպաստի բիզնես միջավայրի զարգացմանը:
ՄՖԿ-ի տարածաշրջանային ղեկավար Թոմաս Լյուբեկն իր հերթին նշեց, որ կազմակերպությանը տրամադրվող միջոցները կաջակցեն տնտեսության մեջ կարևոր դեր ունեցող անշարժ գույքի և շինարարության ոլորտին և երկրում զբաղվածության ապահովմանը:
«Ուրախ ենք, որ «Էլիտ գրուպի» հետ համագործակցությունը թույլ կտա բոլոր չափորոշիչներին համապատասխանող գործարար կենտրոն ստեղծել», – ասաց նա: Լյուբեկը նաև ավելացրեց, որ պատրաստ են համագործակցել նաև այլ հայկական կազմակերպությունների հետ:
ՎԶԵԲ-ի երևանյան գրասենյակի առաջատար բանկիր Ալեքսանդր Բաբայանը նշեց, որ սա Հայաստանում երկու ֆինանսական կազմակերպությունների առաջին համատեղ նախագիծն է:
Նա ասաց, որ բազմաֆունկցիոնալ գրասենյակային շենքը տարբերվում է որակով և համապատասխանում է եվրոպական չափորոշիչներին:
«Էլիտ գրուպ» ընկերությունն իրականացնում է բնակելի և հանրային էլիտար համալիրների շինարարություն, ներքին հարդարման, դիզայնի, շենքի սպասարկման աշխատանքներ: 2009 թ.-ին ՀՀ կառավարությունը որոշում է ընդունել «Էլիտ գրուպ» շինարարական ընկերությանը 2,5 միլիոն դոլարի պետական երաշխիքներ տրամադրել:-0-