ՊրոԿրեդիտ Բանկը նոր «Շրջանառություն» վարկատեսակ է մտցրել
ԵՐԵՎԱՆ, 20 հուլիսի./ԱՌԿԱ/. Հայկական ՊրոԿրեդիտ Բանկը նոր «Շրջանառություն» վարկատեսակ է մտցրել, որը տրամադրվում է Հայաստանում փոքր և միջին բիզնեսի ֆինանսավորման համար։
Ինչպես երեքշաբթի «ԱՌԿԱ» գործակալությանը հաղորդեցին բանկի մամուլի ծառայությունից, վարկերը տրամադրվում են հայկական դրամով՝ 3 – 50 մլն դրամ գումարի չափով,  մինչև 18 ամիս ժամկետով՝ սկսած 15% տարեկան տոկոսադրույքից՝ նպատակ ունենալով համալրել շրջանառության մեջ գտնվող շրջանառու միջոցները։Միաժամանակ վարկատեսակը տրամադրվում է մարման ազատ գրաֆիկով։
Վարկի նոր տեսակը գործում է մինչև 2010թ.-ի օգոստոսի 31-ը։
ՊրոԿրեդիտ Բանկը սկսել է իր գործունեությունը Հայաստանում 2008թ. փետրվարի 5–ին: Այն Հայաստանում բանկային և ֆինանսական ծառայությունների ամբողջական փաթեթ տրամադրող, 100% արտերկրյա կապիտալով բանկ է, որի գործունեությունը ուղղված է փոքր և միջին ձեռնարկությունների վարկավորմանը: ՊրոԿրեդիտ Բանկի բաժնետեր են «ՊրոԿրեդիտ Հոլդինգ» ԲԸ-ն (ProCredit Holding AG) – 68.46% բաժնեմասով, «Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը» (EBRD) – 16.67% բաժնեմասով , «Զարգացման Բանկը» (KfW) – 14.87% բաժնեմասով։
«ԱՌԿԱ» գործակալության տվյալների համաձայն` 2010թ.-ի հունիսի 30-ի դրությամբ բանկի ակտիվները 19,4 մլրդ դրամ են կազմել, պարտացորությունները՝ 13,7 մլրդ դրամ, բանկի ընդհանուր կապիտալը՝ 5,7 մլրդ դրամ, վարկային ներդրումները՝ շուրջ 14,4 մլրդ դրամ, հաճախորդների հանդեպ պարտավորությունները՝ շուրջ 8 մլրդ դրամ, իսկ 2010թ.-ի առաջին կիսամյակի զուտ վնասը՝ 85 մլն դրամ։
«ՊրոԿրեդիտ Բանկի» գլխավոր գրասենյակը գտնվում է Երևանում։ Հունիսի 30-ի դրությամբ բանկը 9 մասնաճյուղ ունի ($1 – 363,44)։ -0-