ՀՀ բանկերի համախառն ակտիվները հունվար-սեպտեմբերին կազմել են 1452,3 մլրդ դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 հոկտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի բանկային համակարգի համախառն ակտիվները 2010 թվականի հունվար-սեպտեմբերին ավելացել են 7,08 տոկոսով կամ 1452,3 մլրդ դրամով: Այս են վկայում ընթացիկ տարվա երրորդ եռամսյակի արդյունքներն ամփոփող բանկային միջանկյալ հաշվետվությունների տվյալները:
Հայաստանի բանկային համակարգի համախառն պարտավորությունները դեկտեմբերի 30-ի դրությամբ մեծացել են 6,05 տոկոս և կազմել 1134,6 մլրդ դրամ:
Միաժամանակ հայկական բանկերի կապիտալի համախառն ծավալն ընթացիկ տարում կազմել է 317,7 մլրդ դրամ՝ տարեսկզբի համեմատ ավելանալով 10,92 տոկոսով: Ինչպես ցույց է տալիս «ԱՌԿԱ» գործակալության կողմից անցկացված բանկերի հաշվեկշռային տվյալների հաշվետվությունների վերլուծությունը, նույն ժամանակահատվածում բանկերի վարկային ներդրումները կազմել են ավելի քանի 849 մլրդ դրամ՝ 2009թ.-ի չորրորդ եռամսյակի համեմատ ավելանալով 15,28 տոկոսով:
Հաճախորդների նկատմամաբ համախառն պարտավորությունները կազմել են շուրջ 723,3 մլրդ դրամ՝ 2009-օ վերջի համեմատ ավելանալով 0,6 տոկոսով:
Հայաստանի բանկային համակարգի շահույթը հունվար-սեպտեմբերին կազմել է շուրջ 24,1 մլրդ դրամ՝ 2009թ.-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելանալով 3,5 անգամ: