ՀՀ վարկային կազմակերպությունների ընդհանուր կապիտալը սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ կազմել է 35,2 միլիարդ դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի վարկային կազմակերպությունների ընդհանուր կապիտալը հունիսի 30-ի դրությամբ կազմել է 35,2 միլիարդ դրամ՝ երրորդ եռամսյակի ընթացքում ավելանալով 2 մլրդ դրամով կամ 6,04 տոկոսով:
«ԱՌԿԱ» գործակալության կողմից անցկացված վերլուծության համաձայն՝ ընդհանուր կապիտալի մեծությամբ առաջատարի դիրքում է «Արեգակ» ընկերությունը: Սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ կազմակերպության ընդհանուր կապիտալի ծավալը կազմել է շուրջ 6,3 միլիարդ դրամ: Հայաստանի վարկային կազմակերպությունների ընդհանուր կապիտալում այս ընկերության մասնաբաժինը կազմում է 17,76 տոկոս:
Ընդհանուր կապիտալի մեծությամբ առաջատարի հնգյակում են հայտնվել Նորվիկը՝ 5,8 միլիարդ դրամ (վարկային կազմակերպությունների ընդհանուր կապիտալի 16,53 տոկոսը), «Ազգային հիփոթեքային ընկերությունը»՝ 5,3 միլիարդ դրամ (14,94 տոկոս), «Բնակարան երիտասարդներին» կազմակերպությունը՝ ավելի քան 3 միլիարդ դրամ (8,64 տոկոս) և ԱԳԲԱ Լիզինգը՝ ավելի քան 2,3 միլիարդ դրամ (6,66 տոկոս): Նշենք, որ «Բնակարան երիտասարդներին» ունիվերսալ վարկային կազմակերպությունը սկսել է գործել 2010 թ.-ի փետրվարի 16-ից:
2010 թ.-ի երրորդ եռամսյակում կապիտալի աճի առավել բարձր տեմպեր են գրանցվել «ԳԱՌՆԻ ԻՆՎԵՍՏ» ՈՒՎԿ-ի (28,8 տոկոս), «Բլեսս» ՈՒՎԿ-ի  (23,4 տոկոս), «ՔԱՐԴ ԱգրոԿրեդիտ» ՈՒՎԿ-ի (13,7 տոկոս) մոտ:
Միաժամանակ կանոնադրական կապիտալի մեծությամբ առաջատարի եռյակում են Ազգային հիփոթեքային ընկերությունը (5 միլիարդ դրամ), «Արեգակ» ընկերությունը (3,46 միլիարդ դրամ), «Բնակարան երիտասարդներին» կազմակերպությունը (3 միլիարդ դրամ):