ՀՀ կառավարությունը 2010 թ.-ին $287 մլն վարկ է ստացել
ԵՐԵՎԱՆ, 19 հունվարի. /ԱՌԿԱ/. ՀՀ ֆինանսների նախարարության նախնական գնահատականների համաձայն՝ 2010 թ.-ին արտաքին պարտքի գծով ՀՀ կառավարությունը ստացել է 287 միլիոն դոլարի կամ 108 միլիարդ դրամի վարկային միջոց:
ՀՀ ֆինանսների նախարարության հաշվետվության համաձայն՝ արտաքին պարտքի գծով կառավարությունը 38,2 միլիոն դոլարի կամ 14,6 միլիարդ դրամի տոկոս է վճարել, 25,1 միլիոն դոլարի կամ 9,7 միլիարդ դրամի պարտք է մարել:
Հայաստանի պետական արտաքին պարտքը ընթացիկ տարվա առաջին ինը ամսվա ընթացքում ավելացել է 8,8 տոկոսով (կամ 262 միլիոն դոլարով) և սեպտեմբերի վերջին կազմել է 3228,1 միլիոն դոլար (կամ 1166,3 միլիարդ դրամ): Պարտքի ընդհանուր գումարի 82,9 տոկոսը կամ 2675 միլիոն դոլարը Հայաստանի կառավարության պարտքն է, որը 2009 թ.-ի դեկտեմբերի 30-ի համեմատ ավելացել է 8,5 տոկոսով կամ 209,1 միլիոն դոլարով:
Ըստ հաշվետվության՝ Հայաստանի պետբյուջեի կատարողականի գծով 2010 թ.-ին անցկացվել է 112 ստուգում, որոնց արդյունքում բյուջե է վերադարձվել ավելի քան 2,6 միլիարդ դրամ:  Գերատեսչության հաշվետվության համաձայն՝ 2010 թ.-ի ընթացքում վերադարձվել է 8,4 միլիարդ դրամ, որը պետք է վերականգնվեր  նախորդ տարիների ընթացքում:
Փաստաթղթում նշվում է, որ 2010 թ.-ին մշակվել և ընդունվել են «Ներքին աուդիտի մասին» և «Գնումների մասին» օրենքները, Հայաստանը ներառվել է ԱՀԿ-ի պետական գնումների մասին համաձայնագրում, մշակվել և ներդրման փուլում է գտնվում էլեկտրոնային գնումների համակարգը, որով ավտոմատացվում է գնումների գործընթացը: Մշակվել և խորհրդարանի կողմից ընդունվել է «Խաղատների և շահումով խաղերի մասին» օրենքը, որի համաձայն՝ 2013 թ.-ի հունվարի 2-ից խաղատներն ու շահումով խաղերը կարող են կազմակերպվել միայն Ծաղկաձորում, Ջերմուկում և Սևանում այն դեպքում, եթե ՀՀ կառավարությունը կհաստատի այդ գոտիներում ավելի քան 40 միլիարդ դրամի ներդրումային ծրագիրը:
Նախարարության տվյալներով՝ 2010 թ.-ի ընթացքում «Մատչելի բնակարան երիտասարդ ընտանիքներին» ծրագրով 223 փոխառուի  տրվել է 34,8 միլիոն դրամի սուբսիդիա:
ՀՀ ֆինանսների նախարարության հաշվետվության մեջ նշվում է, որ 2010 թ.-ին բիզնես-միջավայրի բարելավմանն ուղղված միջոցառումների ծրագրի շրջանակներում կրճատվել են արտոնագրման ենթակա գործունեության տեսակները: Ինչպես նշվում է հաշվետվության մեջ, արտոնագրման ենթակա գործունեության 169 տեսակի փոխարեն սահմանվել է 96 տեսակ:-0-