Երկարաժամկետ ավանդների տոկոսադրույքները Հայաստանում հունվարին ավելացել են
ԵՐԵՎԱՆ, 18 մարտի.  /ԱՌԿԱ/. Երկարաժամկետ ավանդների (ավելի քան 1 տարի ժամկետով) միջին տոկոսադրույքներն ինչպես իրավաբանական, այնպես էլ ֆիզիկական անձանց համար Հայաստանում հունվարին նախորդ ամսվա համեմատ ավելացել են, համապատասխանաբար, միջինը 1,1 տ.կ. և 0,15 տ.կետով, նշվում է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի «Դրամավարկային ցուցանիշների ամփոփում» հաշվետվությունում։
Հաշվետվության համաձայն` ֆիզիկական անձանց համար դրամային ավանդների տոկոսադրույքն ավելացել է 0,2 տոկոսային կետով, իսկ արտարժութային ավանդների համար՝ 0,1 տոկոսային կետով՝ միջինը կազմելով 11,6 և 8,4 տոկոս՝ համապատասխանաբար։
Միաժամանակ իրավաբանական անձանց համար դեպոզիտների միջին տոկոսադրույքը դրամով աճել է 1 տոկոսային կետով, իսկ արտարժութային ավանդների համար՝ 1,2 տոկոսային կետով՝ միաժամանակ կազմելով միջինը 8,4 տոկոս և 10,4 տոկոս՝ համապատասպանաբար։ -0-