2011թ.-ին ԱՄՀ-ն ՀՀ ՀՆԱ-ի 4,6%-ոց աճ է կանխատեսում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ապրիլի. /ԱՌԿԱ/. 2011թ.-ին ՀՀ տնտեսական աճը կարող է 4,6 տոկոս կազմել, կարծում է Հայաստանում ԱՄՀ-ի մշտական ներկայացուցիչ Գիերմո Տոլոսան (Guillermo Tolosa)։
«Սա առավել ցածր ցուցանիշ է, քան հաջող մինչճգնաժամային տարիներին, սակայն այն վկայում է վերականգնման միտումների պահպանման մասին և գերազանցում է 2010թ.-ի ցուցանիշը»,- ուրբաթ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց նա։
Միաժամանակ Տոլոսան նշեց, որ գործող քաղաքականության պայմաններում ՀՆԱ-ի աճի ցուցանիշը միջնաժամկետ ժամանակահատվածում կկազմի շուրջ 4 տոկոս։ Սակայն, ինչպես կարծում է ԱՄՀ-ի ներկայացուցիչը, այն կարող է նաև բարձր լինել գյուղատնտեսության հատվածի վերականգնման շնորհիվ՝ առավել բարենպաստ կլիմայական պայմանների հաշվին, քան անցած տարի։
Ըստ մշտական ներկայացուցչի՝ ԱՄՀ-ն կարծում է, որ կառավարությունը պետք է շարունակի ուշադրությունը կենտրոնացնել բյուջեի ավելացման հնարավորության համար հարկերի հավաքման գործընթացի վրա, ինչը կնպաստի մասնավոր հատվածի աճին։
«Պետք է նաև փորձել մեղմացնել ճգնաժամի հետևանքը բնակչության  առավել սոցիալապես խոցելի շերտի համար՝ սոցիալական, կրթական և առողջապահական ծառայությունների ծավալի ավելացման միջոցով»,- ասաց նա։
Բացի այդ, ինչպես պարզաբանեց Տոլոսան, կառավարությունը պետք է ուշադրություն դարձնի բիզնես-միջավայրի բարելավման վրա, որը Հայաստանում դեռևս հետ է մնում տարածաշրջանում առկա իրավիճակի համեմատ։
2011թ.-ին ՀՀ պետբյուջեում ՀՆԱ-ի աճի ցուցանիշը դրված է 4,6 տոկոս մակարդակում։ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի կանխատեսման համապաձայն՝ 2011թ.-ին հանրապետության տնտեսական աճը անցած տարվա ցուցանիշից բարձր կլինի կրկնակի՝ 2,6 տոկոս։ ՀԲ-ն ընթացիկ տարում 4-5 տոկոս մակարդակում է հայկական տնտեսության աճ կանխատեսում, ՎԶԵԲ-ը ՀՆԱ-ի 4,5 տոկոսանոց աճ է ակնկալում։ -0-