Չափազանց դժվար է կանխատեսել ճկուն արժութային փոխարժեքի վարքագիծը. ՀՀ-ում ԱՄՀ մշտական ներկայացուցիչ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ապրիլի. /ԱՌԿԱ/. Չափազանց դժվար է կանխատեսել ճկուն փոխարժեքի վարքագիծը, ասաց ՀՀ-ում ԱՄՀ-ի մշտական ներկայացուցիչ Գիերմո Տոլոսան:
«Մենք կարծում ենք, որ ԿԲ-ն շարունակում է հավատարիմ մնալ լողացող փոխարժեքի քաղաքականությանը, և դրա վառ օրինակը վերջին ժամանակահատվածում արժույթի փոխարժեքի փոփոխությունն է», – ուրբաթ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց նա:
Վերջին շաբաթվա ընթացքում հայկական դրամի արժեզրկման վառ միտում է նկատվում, մասնավորապես՝ շաբաթվա սկզբում դոլարն արժեր 374,31-376,02 դրամ: Փորձագետների կանխատեսումների համաձայն՝ շաբաթվա վերջում դոլարը կարող է կազմել 380-400 դրամ:
Տոլոսան նաև նշեց, որ ԱՄՀ-ն շարունակում է կարծել, որ որոշ դեպքերում պետության կողմից որոշակի միջամտություններն արդարացված են, «սակայն միջամտությունը պետք է համահունչ լինի շուկայական հիմնական միտումների հետ»:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 11-ին տեղի ունեցած խոշոր խորհրդակցության ընթացքում, որը նվիրված էր երկրի տնտեսական քաղաքականության իրագործման առաջնահերթություններին, ասել է, որ հայկական դրամի արժեզրկումն անբարենպաստ և անընդունելի լուծում է տնտեսության ու արտադրողի համար, նա վստահություն է հայտնել, որ երկրում «չեն լինի նման զարգացումներ»:-0-