Ֆիզիկական անձանց և մասնավոր ձեռներեցների ժամկետային ավանդներն ավելացել են 8,6%-ով՝ հասնելով 329,5 մլրդ դրամի
ԵՐԵՎԱՆ, 30 մայիսի. /ԱՌԿԱ/. Բանկային համակարգում Հայաստանի ֆիզիկական անձանցից և մասնավոր ձեռներեցներից ներգրավված ժամկետային ավանդների ծավալները 2011 թ.-ի առաջին եռամսյակում ավելացել են 8,6%-ով և հասել են 329,5 մլրդ դրամի
2011 թ.-ի առաջին եռամսյակում բանկերի միջանկյալ ֆինանսական հաշվետվությունների տվյալների համաձայն՝ այս ցուցանիշով առաջատարը Յունիբանկն է, որին բաժին է ընկել ֆիզիկական անձանցից և մասնավոր ձեռներեցներից ՀՀ բանկային համակարգի կողմից ներգրավված ժամկետային ավանդների ծավալի (46,6 մլրդ դրամ) 14,15 տոկոսը: Յունիբանկի համախառան պարտավորություններում այս ցուցանիշի տեսակարար կշիռը կազմում է 48,56 տոկոս:
Այս ցուցանիշով առաջատար հնգյակում են HSBC-Հայաստան բանկը (37,1 մլրդ դրամ), Հայբիզնեսբանկը (31,4 մլրդ դրամ), Արդշինինվեստբանկը (30,2 մլրդ դրամ) և ՎՏԲ-Հայաստան բանկը (29,6 մլրդ դրամ):
«ԱՌԿԱ» գործակալության տվյալների համաձայն՝ Հայաստանի բանկերում ֆիզիկական անձանց և մասնավոր ձեռներեցների ավանդների համախառն ծավալը 2011 թ.-ի մարտի 31-ի դրությամբ կազմել է 432,6 մլրդ դրամ, որից 103,1 մլրդ դրամը ֆիզիկականց անձանց և մասնավոր ձեռներեցների ցպահանջ դեպոզիտներն են: Միաժամանակ Հայաստանի բանկային համակարգի համախառն պարտավորությունները նույն ժամանակահատվածի համար կազմել են 1319,3 մլրդ դրամ: