Հայաստանը կպատասխանի ճգնաժամին տնտեսության դիվերսիֆիկացիայով և ենթակառուցվածքների բարելավմամբ. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 հունիսի. /ԱՌԿԱ/. Ճգնաժամին Հայաստանի պատասխանը կենտրոնացած էր երեք հիմնական ուղղությունների վրա` տնտեսության հետագա դիվերսիֆիկացիա, ենթակառուցվածքների և բիզնես միջավայրի բարելավում, ասել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
«Առաջինը, ինչ մենք զգացինք տնտեսական ճգնաժամից հետո, այն էր, որ դա տեղի ունեցավ մեր տնտեսության բավարար չափով դիվերսիֆիկացված չլինելու պատճառով», – ասել է նա նախօրեին CNN հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
Միաժամանակ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ շարունակական բարեփոխումների ջանքեր գործադրելով` երկիրն ի վիճակի կլինի բարելավել բիզնես միջավայրը և հաղթահարել ճգնաժամի հետևանքները:
Նշելով, որ առևտրային հաշվեկշիռը դեռևս «նշանակալիորեն բացասական է»՝ վարչապետն ասել է, որ արտահանման խթանումը դեռևս առաջնային նպատակ է Հայաստանի համար: «Մեր արտահանումը հիմնականում երեք ուղղություններով է` հանքարդյունաբերություն, տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերություն և զբոսաշրջություն», – պարզաբանել է նա:
Պաշտոնական տվյալների համաձայն, Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալն այս տարվա հունվար-ապրիլին, 2010 թ.-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, ավելացել է 17,7 տոկոսով և ընթացիկ գներով կազմել է 583,5 մլրդ դրամ կամ շուրջ 1,6 մլրդ դոլար:
Միաժամանակ արտահանումը կազմել է 373,4 մլն դոլար՝ ավելանալով 28,3 տոկոսով, իսկ ներկրումը կազմել է 1209,5 մլն դոլար՝ ավելանալով 10,9 տոկոսով: Արդյունքում, արտաքին առևտրային հաշվեկշռի բացասական սալդոն կազմել է 836,1 մլն դոլար, իսկ առանց զուտ հումանիտար օգնությամբ ստացած բեռների՝ 819,1 մլն դոլար:-0-