Արարատբանկը ծրագրում է IPO իրականացնել NASDAQ OMX-ի միանգամից երկու հարթակներում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 հունիսի. /ԱՌԿԱ/. Արարատբանկը ծրագրում է IPO իրականացնել NASDAQ OMX-ի միանգամից երկու հարթակներում՝ Հայաստանում և, հնարավոր է, Էստոնիայում, ուրբաթ օրը լրագրողներին հայտնեց Արարատբանկի գործադիր տնօրենի տեղակալ Դավիթ Հարությունյանը։
«Բանկի ծրագրերում է բաժնետոմսերի թողարկումն ու տեղաբաշխումը, մենք արդեն trade marketing փուլում ենք, նախնական մարքեթինգ ենք անցկացնում և դիտարկում ենք NASDAQ OMX հարթակների միջոցով բաժնետոմսերի տեղաբաշխման հնարավորությունը»,- ասաց Հարությունյանը։
Նա նշեց, որ այս նպատակներով բանկն արդեն հանդիպում է անցկացրել Էստոնիայում NASDAQ OMX-ի ղեկավարության հետ, և առաջիկայում ծրագրվում է նմանատիպ հանդիպումներ անցկացնել այլ հարթակներում IPO-ի անցկացման հնարավորության համար։
«ԱՌԿԱ» գործակալության տվյալների համաձայն, 2011 թ.-ի մարտի 31-ի դրությամբ  բանկի ընդհանուր ակտիվները կազմում են 69,9 միլիարդ դրամ, պարտավորությունները՝ 59,1 միլիարդ դրամ, ընդհանուր կապիտալը՝ 10,8 մլրդ դրամ, կանոնադրական կապիտալը՝ 7,1 մլրդ դրամ, վարկային ներդրումները՝ 29,2 մլրդ դրամ, հաճախորդների նկատմամբ պարտավորությունները՝ 46 մլրդ դրամ, իսկ 2011 թ.-ի առաջին եռամսյակի զուտ շահույթը՝ շուրջ 510.2 մլն դրամ: