«Ռոսգոսստրախ Արմենիա» ընկերությունը կես տարվա ընթացքում գրանցել է 5948 ապահովագրական պատահար
ԵՐԵՎԱՆ, 8 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. «Ռոսգոսստրախ Արմենիա» ընկերությունը կես տարվա ընթացքում գրանցել է 5948 ապահովագրական պատահար, հաղորդում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
«Միջին օրական ցուցանիշը կազմել է 33 ՃՏՊ: Առավելագույն քանակը գրանցվել է հունիսին՝ 1095 ՃՏՊ: Հունիս ամսվա ընթացքում գրանցված դեպքերի միջին օրական ցուցանիշը կազմել է 37, ինչը հավասար է փետրվարին գրանցված առավելագույն ցուցանիշին», – նշվում է տեղեկատվության մեջ:
Պարտադիր ապահովագրության ներդրման օրվանից սկսած անցած կես տարվա ընթացքում Ռոսգոսստրախ Արմենիա կոնտակտ-կենտրոնը սպասարկել է 25300 զանգ, միջինում՝  օրական 170 զանգ:
Ընկերությունը հաղորդում է, որ զգալիորեն աճել է գիշերվա ընթացքում տեղի ունեցող դեպքերի քանակը: Հատկանշական է, որ ՃՏՊ-ների քանակը կտրուկ աճում է անձրևի ժամանակ:
Բացի այդ, ներկայացվել է 3720 դիմում, հատուցման ենթակա վնասների ընդհանուր գումարը կազմել է 740 միլիոն ՀՀ դրամ: Արդեն կարգավորվել են 3653 դիմում, որոնց գծով փաստացի վճարվել է 667 միլիոն ՀՀ դրամ: Գույքին պատճառված վնասի գծով միջին հատուցումը կազմել է 201000 ՀՀ դրամ:
Ըստ «Ռոսգոսստրախ Արմենիա» ՀԿԿ-ի տվյալների՝ տարվա սկզբից գրանցվել է  ՃՏՊ-ների հետևանքով մարմնական վնասվածքների 151 դեպք (դրանցից 30-ը՝ հունիսին), 5-ը՝ մահացու ելքով:
«Ռոսգոսստրախ Արմենիա» ընկերության կողմից կնքված պայմանագրերը կազմում են ԱՊՊԱ շուկայի 35%-ը:
Հայաստանում հունվարի 1-ից ուժի մեջ է մտել «Ավտոտրանսպորտային միջոցների շահագործումից բխող պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրության մասին» օրենքը: Հանրապետությունում կա շուրջ 430 հազար ավտոմեքենա:
«Ռոսգոսստրախ Արմենիա» ապահովագրական փակ բաժնետիրական ընկերությունը հիմնադրվել է 2008 թ. մայիսին և գործում է Հայաստանի Հանրապետության կողմից 2008 թվականի մայիսի 20-ին տրված «ոչ կյանքի ապահովագրություն» իրականացնելու ԱՊՈ թիվ 0009 լիցենզիայի հիման վրա: Ընկերությունը մտնում է Ռոսգոսստրախ Ընկերությունների Խմբի (Ռուսաստան) մեջ:
Ընկերության կանոնադրական կապիտալը կազմում է 2,13 միլիարդ դրամ (6 միլիոն ԱՄՆ դոլար):
Ընկերության Խորհրդի կազմի մեջ են մտնում Ռոսգոսստրախ-ի առաջատար մասնագետները և բարձրաստիճան ղեկավարությունը:
«Ռոսգոսստրախ Արմենիա» ընկերությունը ներկայացված է Հայաստանի Հանրապետության բոլոր մարզերում, ունի 10 վաճառքի գրասենյակ Երևանում և 11` մարզկենտրոններում:-0-