ՀՀ տնտեսական իրավիճակը II կիսամյակում ավելի բարենպաստ կլինի 2010թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ. պատգամավոր
ԵՐԵՎԱՆ, 19 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի տնտեսական իրավիճակը II կիսամյակում ավելի բարենպաստ կլինի 2010թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ, երեքշաբթի լրագրողներին ասաց Հանրապետական կուսակցությունից ԱԺ պատգամավոր Մանվել Բադեյանը:
«Ընթացիկ տարվա արդյունքներով՝ Հայաստանում տնտեսական աճն ու զարգացումն ավելի լավ կլինի ոչ միայն նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի, այլև եվրոպական երկրների համեմատ», – ասաց նա:
«Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Թաթուլ Մանասերյանը կարծում է, որ տարվա արդյունքներով դրական միտումներ կգրանցվեն՝ հաշվի առնելով 2010 թ.-ի համեմատ ավելի բարենպաստ կլիմայական պայմանները: Դա, նրա խոսքերով, կարող է նպաստել գյուղատնտեսության աճին՝ ի հակառակ ոլորտում նախորդ տարի գրանցված անկմանը:
«Ոլորտում արդեն մասամբ տեսանելի են իրականացվող քայլերի արդյունքները», – ասաց նա՝ միաժամանակ նշելով, որ Հայաստանն ավելի լուրջ ներուժ ունի, և երկիրը կարող է ավելի արագ տեմպերով զարգանալ արմատական բարեփոխումների իրականացման դեպքում:
Նրա խոսքերով՝ այս տարի գյուղատնտեսական աշխատանքներն ու արտադրանքի գնման հարցերն ավելի լավ են կազմակերպվել, քան 2010  թ.-ին, և ոլորտում կոնկրետ քայլեր են իրականացվում:
Ինչ վերաբերում է տնտեսության այլ ճյուղերին, ապա փորձագետի խոսքերով, շինարարության ոլորտը դեռ դուրս չի եկել ճգնաժամից և չի զարգանում ակտիվ տեմպերով, արդյունաբերությունը դեռ ծանր վիճակում է և այստեղ շոշափելի արդյունքներ չեն արձանագրվում, իսկ ծառայությունների ոլորտը շարունակում է մնալ անմրցունակ:
Մանասերյանը նաև տեղեկացրեց, որ «Այլընտրանք» կենտրոնն օգոստոսին կներկայացնի Հայաստանում տնտեսական իրավիճակի մանրամասն ու անկախ հետազոտությունը:
ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների համաձայն՝ հայկական տնտեսությունում այս տարվա մայիսին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի 9,9 տոկոսանոց աճ է գրանցվել՝ 2010 թ.-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Մայիսին, ապրիլի համեմատ, այս ցուցանիշի աճը կազմել է 13,7 տոկոս: Միաժամանակ այս ցուցանիշի աճը հունվար-մայիսին, 2010 թ.-ի նուն ժամանակահատվածի համեմատ, կազմել է 5,1 տոկոս:
Վիճակագրական ծառայության տվյալների համաձյան՝ այս տարվա մայիսին, 2010 թ.-ի մայիսի համեմատ, գյուղատնտեսության ծավալն ավելացել է 0,1 տոկոսով և կազմել շուրջ 52,3 մլրդ դրամ: Այս տարվա ապրիլի համեմատ այս ցուցանիշն ավելացել է 49,2 տոկոսով: