Դոլարը թանկացել է եվրոյի նկատմամբ ԱՄՆ-ի դրական վիճակագրության ֆոնի ներքո
ԵՐԵՎԱՆ, 27 հոկտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Դոլարի փոխարժեքը եվրոյի նկատմամբ ոչ զգալի աճ է գրանցել ԱՄՆ-ի մակրոտնտեսական դրական վիճակագրության, ինչպես նաև պարտքային ճգնաժամից ԵՄ-ի դուրսբերման գագաթնաժողովի առևտրային նստաշրջանում մասնակիցների ծրագրի բովանդակության մասին տեղեկության բացակայության ֆոնի ներքո, վկայում են աճուրդի տվյալները:
Եվրոպական արտարժույթի նկատմամբ դոլարի փոխարժեքը մեկ օր առաջ գրանցված 1,3907 դոլարից բարձրացել է մեկ եվրոյի դիմաց մինչև 1,3906 դոլարի, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին: Ճապոնական արժույթի նկատմամբ դոլարն ամրապնդվել է մեկ դոլարի դիմաց մինչև 76,16 իեն՝ նախորդ առուվաճառքի ավարտին մեկ դոլարի դիմաց գրանցված 76,06 իենի դիմաց: ԱՄՆ հիմնական առևտրային գործընկեր երկրների վեց արժույթների զամբյուղում դոլարն աճել է մինչև 76,20 կետ՝ երեքշաբթի օրվա 76,15 կետի համեմատ:
ԱՄՆ առևտրի նախարարության բնակչության մարդահամարի բյուրոն հայտնել է երկար օգտագործման ապրանքների պատվերների ծավալի տվյալները 2011 թվականի սեպտեմբերի ընթացքում: Վիճակագրությունը ցույց է տվել ցուցանիշի 0,8-տոկոսանոց կամ 1,5 միլիարդ դոլարի կրճատում՝ օգոստոսի համեմատ մինչև 200,3 միլիարդ դոլար: Այսպիսով, այն կանխատեսումներից դրական է, քանի որ փորձագետներն ակնկալում էին, որ դիտարկվող ժամանակահատվածի պատվերների ծավալն իջել է 0,9 տոկոսով նախորդ՝ ամսվա համեմատ:
Աճուրդի ընթացքում ներդրողների ուշադրության կենտրոնում էր Բրյուսելում ԵՄ-ի առաջնորդների գագաթնաժողովը: Առուվաճառքի մասնակիցները հույս ունեին, որ պետությունների ղեկավարներին կհաջողվի լուծում գտնել տարածաշրջանի պարտքային խնդիրների համար, ինչը եվրոյի փոխարժեքին թույլ չէր տալիս դոլարի նկատմամբ ավելի շոշափելի նվազում արձանագրել: -0-