«Հայաստան» առևտրի կենտրոնի հետ կապված իրավիճակը խնդրահարույց կամ փակուղային չէ. Ամերիաբանկ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 հունվարի. /ԱՌԿԱ/. «Հայաստան» առևտրի կենտրոնի շենքի հետ կապված իրավիճակը խնդրահարույց կամ փակուղային չէ, ասել է Ամերիաբանկի զարգացման գծով տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը:
Շենքը, որտեղ գտնվում է «Հայաստան» առևտրի կենտրոնը, դարձել է Ամերիաբանկի սեփականությունը փոխառուի կողմից վարկային պարտականությունները չկարատելու կապակցությամբ: Սեփականության իրավունքի հավաստագրի պատճենի համաձայն, որը ներկայացրել է բանկը, շենքը բանկի սեփականությունն է դարձել 20011 թ.-ի դեկտեմբերի 16-ից:
«Կարող եմ ասել, որ նորմալ վարկային գործընթաց է ընթանում: Հատկացվել է վարկ, որը ժամանակին չի սպասարկվել: Բանկը գործում է օրենքի շրջանակներում, և ես կարծում եմ, որ խնդիրը լուծելի է», – ասել է Ջրբաշյանը երկուշաբթի մամուլի ասուլիսի ժամանակ՝ չնշելով վարկի չափը:
«Լինելով տնօրինության անդամ՝ կարող եմ ասել, որ ամեն ինչ տեղի է ունենում օրենքի շրջանակներում: Մենք այսօրվա դրությամբ այս հարցում որևէ լուրջ խնդիր չենք տեսնում: Իրավիճակը լուծելի է և փակուղային չէ», – ավելացրել է Ջրբաշյանը:
Ավելի վաղ բանկի տարածած տեղեկատվության մեջ նշվում էր, որ Ամերիաբանկը ծանուցում է ուղարկել «Հայաստան» առևտրի կենտրոնի վարձակալող «Հայրապետյան եղբայրներ» ՓԲԸ-ին՝ մեկ ամսվա ընթացքում տարածքն ազատելու հանձնարարությամբ, ինչը չի կատարվել:
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ ունիվերսալ բանկ է, որը մատուցում է կորպորատիվ, ներդրումային և մանրածախ բանկային ծառայություններ` տրամադրելով բանկային լուծումների ամբողջական փաթեթ:
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն (նախկինում՝ «Հայներարտբանկ», վերանվանվել է  2008թ.-ի մայիսին) հիմնադրվել է բանկի հիմնադիրների (բաժնետերերի) 1992թ. հուլիսի 24-ի Ընդհանուր ժողովի որոշմամբ: 2007թ.-ի օգոստոսին բանկի բաժնետոմսերի հիմնական փաթեթը` 99%-ը, ձեռք է բերվում ռուսաստանյան առաջնային և խոշորագույն ներդրումային ընկերության` « Տրոյկա Դիալոգ» խմբի հետ փոխկապակցված «Թի-Դի-Էյ Հոլդինգս Լիմիթեդ» ընկերության կողմից:–0-