Ավելի քան 120 երիտասարդ հայկական ընտանիք կարող է ավտովարկ ստանալ ցածր տոկոսադրույքներով
ԵՐԵՎԱՆ, 2 մարտի. /Նովոստի-Արմենիա/. Ավելի քան 120 երիտասարդ հայկական ընտանիք հնարավորություն կստանա ավտոմեքենա ձեռք բերել ցածր տոկոսադրույքով վարկերի միջոցով, ուրբաթ լրագրողներին հայտարարել է ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարի տեղակալ Արսեն Քարամյանը:
«2012 թ.-ի ապրիլի 15-ին մեկնարկում է «Մատչելի ավտոմեքենա երիտասարդ ընտանիքներին» պետական ծրագիրը, որը ներառված էր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի 2008 թ.-ի նախընտրական ծրագրում», – ասել է ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարի տեղակալը:
Նրա խոսքերով՝ ԿԲ-ի հետ բանակցությունների արդյունքում մշակվել են ավտովարկավորման պայմաններ երիտասարդ ընտանիքների համար, որոնց համաձայն՝ պետությունը սուբսիդավորելու է վարկի արժեքի 2 տոկոսը: Արդյունքում, վարկերը տրամադրվելու են փոխառուներին տարեկան տասը տոկոսով՝ 7-10 տարով:
«Նախագծի իրականացման նպատակով տրամադրվել է 500 մլն դրամ: Երիտասարդ ընտանիքներին հնարավորություն կտրվի ձեռք բերել ավտոմեքենա «Kia Motors» ավտոսրահում, որտեղ ներկայացված են երեք դասի ավտոմեքենաներ ամենամատչելի գներով», – նշել է Քարամյանը:
Նա նաև ընդգծել է, որ վարկով ավտոմեքենա կարող են ձեռք բերել այն ընտանիքները, որոնց գումարային տարիքը չի գերազանցում 60 տարեկանը: «Բացի այդ, ընտանիքի անդամներից ոչ մեկն իր անունով գրանցված տրանսպորտային միջոց չպետք է ունենա, և ամուսիններից յուրաքանչյուրի եկամուտը պետք է ամսական չլինի 60 հազար դրամից ցածր», – նշել է նա: