Հունաստանի չվերահսկվող դեֆոլտի դեպքում եվրագոտու կորուստները կգերազանցեն 1 տրիլիոն եվրոն. վարկատուներ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 մարտի. /ԱՌԿԱ/. Հունաստանի պետական պարտավորությունների գծով չվերահսկվող դեֆոլտը եվրագոտու համար կարող է արժենալ ավելի քան 1 տրիլիոն եվրո, ինչպես նաև այն կարող է հանգեցնել նրան, որ Իսպանիայի և Իտալիայի կառավարությունները ստիպված լինեն դիմել միջազգային վարկատուներին ֆինանսական օգնություն ստանալու համար, հաղորդում է Ռոյթեր գործակալությունը՝ հղում անելով Ֆինանսների միջազգային ինստիտուտի (Institute of International Finance, IIF) գաղտնի զեկույցին:
Հունաստանը ԵՄ-ի և ԱՄՀ-ի, ինչպես նաև IIF-ի համաձայնությունից հետո պարտքի վերակառուցվածքայնացման ծրագիր է հայտարարել, որը կոչված է չեղյալ հայտարարել է շուրջ 360 միլիարդի մեկ երրորդը: Վարկատուները համաձայնել են նոմինալ 53,5 տոկոսի չեղյալ հայտարարելուն, մի շարք դեպքերում արժեկտրոնի մարման և եկամտի կրճատման ավելի երկարատև ժամկետի պատճառով չեղյալ հայտարարելու արդյունավետ ծավալը կհասնի նոմինալի 68 տոկոսի, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Մասնավոր վարկատուները կարող են մասնակցել ծրագրին մինչև հինգշաբթի՝ մարտի 8-ը: Նախօրեին 12 վարկային կազմակերպություն, այդ թվում նաև այնպիսի հսկաներ, ինչպիսիք են BNP Paribas-ը, Commerzbank-ն ու Deutsche Bank-ը հայտարարեցին, որ աջակցում են PSI-ին: Հունաստանի ֆինանսների նախարար Էվանգելոս Վենիզելոսն իր հերթին հայտարարել է, որ երկրի իշխանություններն ակնկալում են, որ ծրագրին մեծ թվով ներդրողներ կմասնակցեն:
PSI-ի արդյունավետության շեմը սահմանվում է մասնավոր ներդրողների ոչ պակաս քան 75 տոկոսի մասնակցությամբ, այսինքն՝ մեծամասնությամբ:
Գործարքի խափանման դեպքում երկիրը ստիպված կլինի բախվել պետական պարտավորությունների հետ կապված անկանոն դեֆոլտի հետ:
«Հունաստանի չվերահսկվող դեֆոլտը շատ լուրջ հետևանքների կհանգեցնի: Դժվար է հստակ նշել բոլոր այդ պայմանական պարտականությունների ծավալը, չնայած, որ դժվար չէ հասկանալ, որ գումարը կգերազանցի 1 տրիլիոն եվրոն», – նշվում է փաստաթղթում, որը, ինչպես նշում է գործակալությունը, տարածվել է IIF-ի անդամների շրջանում փետրվարի 18-ին:
IIF-ի հաշվարկներով՝ չվերահսկվող դեֆոլտի դեպքում էական կորուստներ կկրի նաև Եվրոպական կենտրոնական բանկը, որը ևս մեծ պարտքեր ունեցող երկրի խոշոր վարկատուն է: Փաստաթղթում նշվում է, որ նրա հաշվեկշռի վրա են գտնվում Հունաստանի կառավարության պարտավորությունները, որոնք կազմում են 177 մլրդ եվրո:
Բացի այդ, իրադարձությունների նման շրջադարձը կհանգեցնի Իսպանիայի և Իտալիայի համար էական աջակցության անհրաժեշտությանը, որի արժեքը կկազմի շուրջ 350 մլրդ եվրո, նշվում է IIF-ի զեկույցում:-0-