Արմսվիսբանը թույլատրվել է մասնակցության ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա-ի վարկային ռեսուրսների հարթակում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 մարտի. /ԱՌԿԱ/. «Արմսվիսբանկ» ՓԲԸ-ն թույլատրվել է մասնակցության ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա-ի վարկային ռեսուրսների հարթակում՝ դրանով իսկ դառնալով Բորսայի բոլոր հարթակների և շուկաների մասնակից, հայտնեցին NASDAQ OMX Արմենիա ֆոնդային բորսայի մամուլի ծառայությունից:
Ինչպես նշեց Արմսվիսբանկի ներդրումային դեպարտամենտի տնօրեն Կարեն Թուրյանը, պատասխանելով «ԱՌԿԱ» գործակալության հարցին, դրա շնորհիվ բանկը կկարողանա ավելի էժան միջոցներ ներգրավել, օգտվել մեկ օր ժամկետով overnight վարկային ռեսուրսներից:
«Արմսվիսբանկ» ՓԲԸ-ն Հայաստանի առաջատար ունիվերսալ բանկերից է, որը համատեղում է կորպորատիվ, ներդրումային և փրայվիթ բանկային ծառայությունների առավելությունները»,- ասվում է  ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա-ի հաղորդագրության մեջ: Արմսվիսբանկը բորսայի անդամ է 2007թ.-ից:
Առայսօր NASDAQ OMX Արմենիա Բորսայի անդամ և շուկայի մասնակից են թվով 32 ընկերություն, որոնցից 26-ը հանդիսանում են Բորսայի անդամ, իսկ 6 ընկերությունը՝ շուկայի մասնակից: 2008թ.-ի հունվարին սկանդինավյան երկրներում գործող OMX բորսայական օպերատորը ձեռք է բերել Հայաստանի Ֆոնդային Բորսայի (ՀՖԲ) և Հայաստանի Կենտրոնական Դեպոզիտարիայի (ՀԿԴ) բաժնետոմսերի 100%-ը: 2008թ.-ի փետրվարին NASDAQ-ի և OMX-ի միավորման արդյունքում ստեղծված NASDAQ OMX Group-ը դարձավ ՀՖԲ-ի և ՀԿԴ-ի միակ սեփականատերը:
«Արմսվիսբանկ» ՓԲԸ-ն գրանցվել է 2004 թվականի նոյեմբերի 22-ին՝ 100-տոկոսանոց շվեյցարական կապիտալով, իսկ 2005 թվականի փետրվարի 25-ին ստացել է ՀՀ ԿԲ բանկային գործունեության իրականացման թիվ 84 լիցենզիա: Բանկի միանձնյա բաժնետեր է շվեյցարահայ գործարար Վարդան Սիրմակեսը:
NASDAQ OMX-ը աշխարհի ամենախոշոր բորսայական ընկերությունն է: Այն բորսայական ծառայություններ է մատուցում և առաջատար տեխնոլոգիաներ ներդնում վեց մայրցամաքներում գտնվող երկրներում, և ունենալով իր հարթակներում ցուցակված ավելի քան 3,900 ընկերություններ` առաջինն է նաև ցուցակված ընկերությունների թվով: NASDAQ OMX-ի տեխնոլոգիաները ներդրված են ավելի քան 50 երկրների 70 բորսաներում, քլիրինգային կազմակերպություններում և կենտրոնական դեպոզիտարիաներում: -0-