ՀՀ ԿԲ ընդհանուր պարտավորությունները 2011 թվականին աճել են 16,7%-ով
ԵՐԵՎԱՆ, 7 մայիսի ապրիլի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի Կենտրոնական բանկի ընդհանուր պարտավորությունները 2011թ.-ի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ կազմել են 1 105,6 մլրդ դրամ, ինչը նշանակում է, որ դրանք մեկ տարում ավելացել են 158,6 մլրդ դրամով կամ 16,7%ով:
Ըստ ՀՀ ԿԲ ներկայացրած հաշվետվության, 2011 թվականի ընթացքում բանկի արժույթային պարտավորությունները մեծացել են 11,1%- ով և կազմել 455,6 մլրդ դրամ:
ՀՀ կառավարության հանդեպ պարտավորությունները 2010 թվականի 3 989,1 մլն դրամից նվազել են մինչև 3 974,9 մլն դրամ (0,4% անկում):
Ֆինանսական և այլ հաստատությունների ավանդներն ու հաշիվների մնացորդները հաշվետու 2011 թվականի ընթացքում տարեսկզբի 99,7 միլիարդից, դեկտեմբերի 31-ի տվյալներով, հասել են 104,3 միլիարդի (4,7 տոկոս աճ):
Ընթացիկ ժամանակահատվածում մեծացել են նաև ԿԲ այլ փոխառությունները՝ տարեսկզբի 27,6 մլրդ դրամից դեկտեմբերի 31-ին հասնելով 38,8 միլիարդի: ԿԲ այլ պարտավորությունները կազմել են 153,9 մլն դրամ:
Հաշվետվության տվյալներով, ԿԲ դրամական միջոցներին բաժին է ընկել ողջ պարտավորությունների 58,8%-ը՝ 650,1 մլրդ դրամ, ինչը 2010թ.-ի ցուցանիշը գերազանցում է 21,1%-ով:
ՀՀ կառավարության հանդեպ ԿԲ պարտավորությունները 2011թ.-ին նվազել են 24,7%-ով և կազմել 80,2 մլրդ դրամ:
Շրջանառության մեջ գտնվող թղթադրամները և մետաղադրամները մեկ տարում աճել են 14,5%-ով՝ հասնելով 398,8 մլրդ դրամի:
Ֆինանսական և այլ հաստատությունների ավանդներն ու հաշիվների մնացորդները մեծացել են 2,1 անգամ՝ կազմելով 166,8 մլրդ դրամ: