Արտարժույթի ներբանկային շուկայում Հայաստանի առևտրային բանկերը մայիսի 7-11-ը $64,3 մլն են ձեռք բերել
ԵՐԵՎԱՆ, 14 մայիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի արտարժույթի ներբանկային շուկայում մայիսի 7-ից 11-ն ընկած ժամանակահատվածում բանկերը ձեռք են բերել շուրջ 64,3 մլն դոլար՝ 1 դոլարի դիմաց 392,07 դրամ միջին կշռված փոխարժեքով, «ԱՌԿԱ» գործակալությանը տեղեկացրեցին ՀՀ ԿԲ մամուլի ծառայությունից:
Միաժամանակ արտարժույթի ներբանկային շուկայում նույն ժամանակահատվածում բանկերը ձեռք են բերել 4,2 մլն եվրո և շուրջ 377,6 մլն ռուբլի՝ 1 եվրոյի դիմաց 508,99 դրամ, ռուբլու դիմաց՝ 12,96 դրամ միջին կշռված փոխարժեքով:
Արտարժույթի ներբանկային շուկայում նույն ժամանակահատվածում վաճառվել է ավելի քան 75,1 մլն դոլար, 12,1 մլն եվրո և 86,3 մլն ռուբլի՝  1 դոլարի դիմաց 393,12 դրամ, 1 եվրոյի դիմաց 512,99 դրամ և 1 ռուբլու դիմաց 13,17 դրամ միջին կշռված փոխարժեքով:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ միջբանկային շուկայում հաշվետու ժամանակահատվածում 1 050 հազար դոլարի առուվաճառքի գործարք է իրականացվել՝ 1 դոլարի դիմաց 392,56 դրամ միջին կշռված փոխարժեքով: Ընդ որում ռուբլով և եվրոյով գործարքներ միջբանկային շուկայում չեն իրականացվել:
Բացի այդ, ապրիլի 30-ից մայիսի 6-ն  ընկած ժամանակահատվածում հայկական բանկերի կողմից դրամով տրամադրված վարկերի ծավալը կազմել է 23,5 մլրդ դրամ, դոլարով տրամադրված վարկերի ծավալը՝ 44,9 մլն դոլար ($1 – 391,86 դրամ): -0-