NASDAQ OMX Արմենիայում ԱՄՆ դոլարով իրականացված արժութային առքուվաճառքի ծավալը ապրիլին ավելացել է 8,1%,-ով՝ հասնելով 50,8 մլն դոլարի
ԵՐԵՎԱՆ, 16 մայիսի. /ԱՌԿԱ/. NASDAQ OMX Արմենիա ֆոնդային բորսայում ԱՄՆ դոլարով իրականացված արժութային առքուվաճառքի համախառն ծավալը 2012 թ.-ի ապրիլին կազմել է շուրջ 50,8 մլն դոլար կամ ավելի քան 19,9 մլրդ դրամ:
NASDAQ OMX Արմենիա բորսայի ամփոփ տեղեկատվության հիման վրա «ԱՌԿԱ» գործակալության կողմից անցկացված վերլուծության համաձայն՝ մարտի համեմատ այդ ցուցանիշը կրճատվել 8,1 տոկոսով, այսինքն՝ շուրջ 1,6 մլն դոլարով: Միաժամանակ ապրիլին իրականացված գործարքների ընդհանուր թիվը, մարտի  համեմատ, կրճատվել է 16,2 տոկոսով՝ ամսվա արդյունքում կազմելով 367 գործարք:
Ապրիլի ընթացքում NASDAQ OMX Արմենիա բորսայում իրականացված գործարքների առավելագույն ծավալը գրանցվել է ապրիլի 16-ին՝ շուրջ 8,2 մլն դոլար, իսկ նվազագույն ծավալը՝ ապրիլի 2-ին՝ մոտ 200 հազ. դոլար:
Հաշվետու ժամանակահատվածում NASDAQ OMX Արմենիա բորսայում եվրոյով որևէ գործարք չի իրականացվել:
NASDAQ ОМХ Արմենիան (մինչև 2009թ. հունվարի 27-ը` «Հայաստանի Ֆոնդային Բորսա») հիմնադրվել է 2001թ.՝ 21 բրոքերական (դիլերական) ընկերությունների կամավոր միավորման բազայի հիման վրա՝ որպես ինքնակարգավորվող կազմակերպություն: 2007թ. նոյեմբերին ֆոնդային բորսան վերակազմավորվեց բաց բաժնետիրական ընկերության: 2008թ. հունվարի 7-ից NASDAQ ОМХ ընկերությունը՝ ստեղծված ամերիկյան NASDAQ բորսայի և սկանդինավյան OMX բորսային օպերատորի միավորմամբ, NASDAQ ОМХ Արմենիա ֆոնդային բորսայի 100 % բաժնետոմսերի սեփականատերն է:
2005թ.-ի նոյեմբերի 7-ին NASDAQ OMX Արմենիա ֆոնդային բորսային ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից արժույթի առքուվաճառքի աճուրդների կազմակերպման լիցենզիա էր տրամադրվել, իսկ արժութային հարթակում առքուվաճառքը պաշտոնապես մեկնարկեց 2005թ.-ի նոյեմբերի 15-ին:
NASDAQ OMX Արմենիա բորսայում իրականացված գործարքների արդյունքում դեկտեմբերին ԱՄՆ դոլարի միջին կշռված փոխարժեքը կազմել է 1 դոլարի դիմաց 383,6 դրամ: (1 դոլարը 387,04 դրամ է)-0-