«Արմբանկս» կայքի այցելուի հարցը
Ինչպե՞ս կազդի դրամի կտրուկ արժեզրկումը Հայաստանում բանկային ավանդների որակի և ծավալների վրա
Հարցին պատասխանում է HSBC Բանկ Հայաստանի գլխավոր գործադիր տնօրեն Աստրիդ Քլիֆորդը
«Սկզբունքորեն կարելի է ակնկալել, որ փոխարժեքի տատանումների արդյունքում դրամային դեպոզիտների որոշակի մաս կփոխվի դոլարայինի: Սակայն դեռևս նման բան տեղի չի ունեցել, և մենք մեծ տարբերություն չենք զգացել:
Այսինքն, այն համաչափությունը, որ գոյություն ուներ դոլարային և դրամային դեպոզիտների միջև, պահպանվել է բանկային համակարգում, և, ընդհանուր առմամբ, մենք մեծ փոփոխություններ չենք ակնկալում:
Հայկական արժույթը մայիսի 11-ից հունիսի 12-ն ընկած ժամանակահատվածում արժեզրկվել է դոլարի նկատմամբ 20,20 տ.կ. կամ 5,1%-ով (393,41-ից մինչև  413,61 դրամ): Ընդ որում, բարձրակետն այսօր էր, երբ միջին շուկայական փոխարժեքը հաստատվեց 1 դոլարի դիմաց 413,61 դրամ:
Միաժամանակ, ըստ Կենտրոնական բանկի տվյալների, Հայաստանի բանկային համակարգի ընդհանուր դեպոզիտային պորտֆելում դրամային դեպոզիտների մասնաբաժինը ապրիլին կազմել է 31,70%՝ մարտի 31,74%-ի դիմաց»: