Moody’s-ը վատացրել է 17 գերմանական բանկերի վարկանիշների կանխատեսումները
ԵՐԵՎԱՆ, 26 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Moody’s միջազգային վարկանշային գործակալությունը չորեքշաբթի նվազեցրել է Գերմանիայի 17 բանկերի և դրանց մի շարք մասնաճյուղերի երկարաժամկետ վարկանիշների կանխատեսումները՝ կայունից հասցնելով բացասականի, հինգշաբթի հաղորդում է Ֆրանս Պրես գործակալությունը՝ վկայաբերելով գործակալության հայտարարությունը:
Այդ բանկերի թվում են KB Deutsche Industriebank և Deutsche Postbank:
Փոխվել են այն բանկերի վարկանիշները, որոնց «ֆինանսական գնահատականը կախված է պետության աջակցությունից կամ դաշնային հողերից»,- նշվում է հայտարարության մեջ, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ՝ չորեքշաբթի, գործակալությունը վատացրել էր Ֆինանսական կայունության եվրոպական հիմնադրամի (ՖԿԵՀ) նախնական երկարաժամկետ վարկանիշի կանխատեսումը՝ կայունից հասցնելով բացասականի:
Բացասական կանխատեսումը նշանակում է վարկանիշի հնարավոր նվազում առաջիկա 12-18 ամիսներին։
Ավելի վաղ՝ այս շաբաթ, Moody’s միջազգային վարկանշային գործակալությունը վատացրել էր Գերմանիայի, Նիդեռլանդների և Լյուքսեմբուրգի «Ааа» վարկանիշների կանխատեսումը՝ հասցնելով բացասականի: Վարկանիշային գործողությունները Moody’s-ը բացատրել է մի շարք առանցքային գործոններով՝ եվրագոտուց Հունաստանի հնարավոր դուրս գալը, և նույնիսկ այն դեպքում, եթե երկիրը մնա արժութային միությունում, մեծ է այն հավանականությունը, որ օգնության կարիք կունենան եվրագոտու մյուս անդամները՝ Իսպանիան և Իտալիան:
Բացի այդ, եվրագոտում իրավիճակի հնարավոր խորացման պատճառների թվում Moody’s-ը նշել է նաև եվրոպական քաղաքական գործիչների՝ պարտքային ճգնաժամին ուղղված պատասխանը: Իտալական և իսպանական տնտեսությունների իրավիճակի շարունակական վատացումը գերազանցում է արտաքին ֆինանսական օգնության համար այդ երկրների դիմելու ռիսկը:
Միաժամանակ Moody’s-ը չի բացառել, որ հետագայում ևս կարող են բացասական վարկանիշային գործողություններ լինել Գերմանիայի, Նիդեռլանդների և Լյուքսեմբուրգի հանդեպ: Դրան կարող են հանգեցնել պետական ծախսերի աճը և եվրագոտուց ցանկացած երկրի դուրս գալը, ինչպես նաև պարտքերի վերաֆինանսավորման ծախսերի աճը: -0-