Հայաստանն ամրապնդել է ներդրողների իրավունքների պաշտպանության գործընթացը. Doing Business վարկանիշ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 հոկտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանն ամրապնդել է ներդրողների իրավունքների պաշտպանության գործընթացը, ասվում է Համաշխարհային Բանկի մամուլի ծառայության` Doing Business 2013 վարկանիշի վերաբերյալ մեկնաբանությունում։
Համաշխարհային բանկի և Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի Doing Business – 2013 ամենամյա վարկանիշում Հայաստանը բարձրացել է 18 կետով` 50–րդի փոխարեն զբաղեցնելով 32–րդ հորիզոնականը։
Doing Business-ի պաշտոնական կայքում հրապարակված տվյալների համաձայն, նոր վարկանիշում Հայաստանը գտնվում է Նիդեռլանդների (31-րդ տեղ) և Բելգիայի (33-րդ տեղ) մեջտեղում՝ հետևում թողնելով Ֆրանսիային (34-րդ տեղ), Իսրայելին (38-րդ տեղ), Հարավաֆրիկյան Հանրապետությանը (38-րդ տեղ), Իսպանիային (44-րդ տեղ):
Հայաստանն իր ցուցանիշը բարելավել է մի շարք կատեգորիաներում, դրանցից են մասնավորապես «շինարարության թույլտվություն ստանալը» (46-րդ տեղ՝ անցած տարվա 49-ի փոխարեն), «էներգամատակարարման համակարգին միանալը» (101-րդ տեղ՝ 143-ի փոխարեն), «ներդրողների պաշտպանությունը» (25-րդ տեղ՝ 98-ի փոխարեն), «հարկումը» (108-րդ տեղ՝ 152-ի փոխարեն):
Միաժամանակ մի շարք կետերում գնահատականների նվազում է արձանագրվել: Մասնավորապես «ձեռնարկությունների գրանցում» կատեգորիայում Հայաստանը 10-րդ տեղից անցել է 11-րդ տեղ, «վարկավորում» կատեգորիայում 38-ից 40, «միջազգային առևտուր» կատեգորիայում՝ 106-ից 107-րդ տեղ:
Փոփոխություն չկա «սեփականության գրանցում» (4 տեղ), «պայմանագրերի կատարման ապահովում» (91), «անվճարունակության թույլտվություն» (63) կատեգորիաներում:
«Հայաստանը (Doing Business 2013 հաշվետվությունում դասված 32-րդ տեղում) ամրապնդել է ներդրողների պաշտպանությունը՝ ներդնելով բաժնետերերի կողմից փոխկապակցված անձանց հետ գործարքների հաստատման պահանջ, պահանջելով տարեկան հաշվետվությունում այդպիսի գործարքների ավելի լայն բացահայտում և ավելի դյուրին դարձնելով դատական կարգով ղեկավար անձանց հետապնդումը, երբ այդպիսի գործարքները վնաս են պատճառում: Ավելին, այն դյուրացրել է էլեկտրաէներգիայի ստանալը՝ պարզեցնելով ընթացակարգերն ու նվազեցնելով միացման վճարները»,– նշում են ՀԲ մամուլի ծառայությունից։
Հաղորդագրության մեջ նշվում է նաև, որ Հայաստանում պարզեցվել է ընկերությունների ղեկավարության ներկայացուցիչների դեմ դատական հայցերի ներկայացման ընթացակարգն այն դեպքերում, երբ գործարքները վնաս են հասցնում։
Համաշխարհային կտրվածքով՝ Սինգապուրը յոթերորդ տարին անընդմեջ պահպանում է գործարարությամբ զբաղվելու դյուրինությամբ առաջատարի դիրքը՝ համաշխարհային վարկանիշային աղյուսակում զբաղեցնելով առաջին հորիզոնականը: Նրան են միացել գործարարության համար առավել բարենպաստ կանոնակարգեր ունեցող 10 տնտեսությունների ցանկում ընդգրկված երկրները՝ Հոնգ Կոնգի հատուկ վարչական շրջանը, Չինաստանը, Նոր Զելանդիան, Միացյալ Նահանգները, Դանիան, Նորվեգիան, Միացյալ Թագավորությունը, Կորեայի Հանրապետությունը, Վրաստանը և Ավստրալիան:
Հետխորհրդային տարածքի պետությունների թվում առաջատար հորիզոնական են զբաղեցնում Վրաստանը (9-րդ տեղ), Էստոնիան (21-րդ տեղ), Լատվիան (25-րդ տեղ), Լիտվան (27-րդ տեղ), Հայաստանը (32-րդ տեղ), Ղազախստանը (49-րդ տեղ), Բելառուսը (58-րդ տեղ), Ադրբեջանը (67-րդ տեղ), Ղրղըզստանը (70), Մոլդավիան (83), Ռուսաստանը (112), Ուկրաինան (137), Տաջիկստանը (141), Ուզբեկստանը (154):
Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ամերիկայի երկրներն այս տարի ընդհանուր առմամբ առաջ են անցել Արևելյան Ասիայի և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի երկրներից: Այսպիսով՝ ՏՀԶԿ անդամ-երկրներից հետո այդ տարածաշրջանը երկրորդն է աշխարհում ձեռնարկատիրական գործունեություն ծավալելու համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու առումով: