ՀՀ բանկային համակարգի համախառն պարտավորությունները 3–րդ եռամսյակում աճել են 12.83 %–ով` մինչև 1902.1 մլրդ դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 հոկտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի բանկային համակարգի ընդհանուր պարտավորությունները 2012 թվականի սեպտեմբերի 31–ի դրությամբ կազմել են 1902.1 մլրդ դրամ` տարեսկզբի համեմատ ավելանալով 12.83 տոկոսով։
«ԱՌԿԱ» գործակալության անցկացրած վերլուծության համաձայն, համախառն պարտավորությունների մեծությամբ առաջատար է դարձել Ամերիաբանկը՝ 205.6 մլրդ դրամ ցուցանիշով` տարեսկզբից ավելանալով 23.74 տոկոսով։ Հայաստանի բանկային համակարգի համախառն պարտավորություններում այս բանկին բաժին է ընկել ընդհանուրի 10.8 տոկոսը։
Համախառն պարտավորությունների ծավալով երկրորդ հորիզոնականում է ԱԿԲԱ–ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ ԲԱՆԿԸ` 196.8 մլրդ դրամով (աճը` 13,86%), այնուհետև` Հայբիզնեսբանկը` շուրջ 186,5 մլրդ դրամով (աճը` 28,98%), HSBC Բանկ Հայաստանը`մոտ 171,2 մլրդ դրամով (աճը` 15,16%), և Արդշինինվեստբանկը`ավելի քան 160,6 մլրդ դրամով (աճը` 24,62%)։