«Միկա Ցեմենտ» գործարանը վերագործարկվել է «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ ֆինանսավորմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. «Միկա Ցեմենտ»  գործարանի աշխատանքը վերականգնվել է` շնորհիվ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկից ստացված վարկի, հաղորդում է բանկի մամուլի ծառայությունը։
«Բանկի կողմից ֆինանսավորում է տրամադրվել` ընկերության կրեդիտորական պարտքերի կատարման նպատակով, այդ թվում` բնական գազի, աշխատավարձերի  և այլ պարտքերի մարման, ինչպես նաև սարքավորումների կարգավորման և «Միկա Ցեմենտ» գործարանի գործարկման և շահագործման համար այլ ծախսերի իրականացման նպատակով»,– նշվում է հաղորդագրության մեջ։
Ինչպես նշել է «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ Գլխավոր տնօրեն – Տնօրինության նախագահ Յուրի Գուսևը,  «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը» համագործակցում է «Միկա Ցեմենտի» հետ արդեն շատ տարիներ, «և մենք ուրախ ենք, որ Բանկը նպաստել է Հայաստանի արդյունաբերության հսկաներից մեկի աշխատանքի վերականգնմանը»։
«Մեր նպատակն է վերագործարկել ցեմենտի արտադրությունը, օգնել գործարանին անցում կատարել որակյալ ցեմենտի արտադրության ու ծավալների առավել բաձր մակարդակի: Կարելի է հուսալ, որ մեր գործընկերական հարաբերությունները ապագայում ևս կզարգանան»,– ասել է նա։
«Միկա Ցեմենտ» գործարանը մասնագիտացված է 10 տեսակի պորտլանդցեմենտի արտադրության գործում: Գործարանի արտադրանքը հայտնի է ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ կովկասյան տարածաշրջանում, Իրանում և Իրաքում, Եվրոպայում և Ռուսաստանում:
ՎՏԲ-Հայաստան բանկ» ՓԲԸ-ն միջազգային ֆինանսական ՎՏԲ խմբի անդամ դարձավ 2004թ. ապրիլին։ Ներկայում «ՎՏԲ-Հայաստան բանկ» ՓԲԸ-ի 100% բաժնետոմսերի փաթեթի միանձնյա բաժնետերն է «ՎՏԲ բանկ» ԲԲԸ-ն: Բանկը հիմնական ցուցանիշների մի ամբողջ շարքով մշտապես ներառվում է ՀՀ բանկային համակարգի առաջատարների թվում: Ներկա դրությամբ Բանկն ունի ամենալայն մասնաճյուղային ցանցը ողջ երկրում` 67 մասնաճյուղ։
ՎՏԲ–Հայաստան բանկը թողարկած միջազգային քարտերի քանակով շուկայի առաջատարն է։ Բանկը սեփական պրոցեսինգային կենտրոն ունի, որը Հայաստանի քարտային շուկայում մրցակցային առավելություն է ապահովում։ –0–