Հայաստանում բորսային գործարքների ծավալը երկրորդ եռամսյակում աճել է 3,6 անգամ` կազմելով 4 մլրդ դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 սեպտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. NASDAQ ОМХ Արմենիա ֆոնդային բորսայում կատարված գործարքների ընդհանուր ծավալը 2013 թվականի երկրորդ եռամսյակում մոտ 4 մլրդ դրամ է կազմել` 2012թ.–ի երկրորդ եռամսյակի համեմատ ավելանալով 3,6 անգամ, տեղեկացնում է Հայաստանի ազգային վիճակագրական ծառայությունը։
ԱՎԾ տվյալներով` ռեպո գործառնությունների ծավալը եռամսյակի ավարտին կազմել է 363,5 մլն դրամ: Միաժամանակ բաժնետոմսերով գործարքները կազմել են  624,1  մլն դրամ, պետական պարտատոմսերով գործարքները՝ մոտ 1 763,1 մլն դրամ, կորպորատիվ պարտատոմսերով գործարքները՝ 1347,2 մլն դրամ:
Պաշտոնական տվյալներով` 2013 թվականի երկրորդ եռամսյակում իրականացվել է 123 գործարք, իսկ լիսթինգ անցած կազմակերպությունների թիվը կազմել է 14:
Միաժամանակ, ներդրումային ծառայություններ տրամադրող անձանց կողմից իրականացված գործարքների ծավալը 2013 թվականի երկրորդ եռամսյակի ավարտին կազմել է 1 426,7 մլրդ դրամ` ավելանալով 17,6 տոկոսով։
ԱՎԾ տվյալների համաձայն, Հայաստանում երկրորդ եռամսյակի տվյալներով գործում է ներդրումային ծառայություններ մատուցող 9 կազմակերպություն և արժեթղթերի 14 էմիտենտ:
NASDAQ OMX Արմենիա ֆոնդային բորսային արժույթի առքուվաճառքի աճուրդների կազմակերպման արտոնագիրը Հայաստանի Կենտրոնական բանկի կողմից տրամադրվել է 2005 թվականի նոյեմբերի 7–ին, իսկ արժութային հարթակում առքուվաճառքները պաշտոնապես մեկնարկել են 2005 թվականի նոյեմբերի 15–ին։ ($1 – 406,76 դրամ է ). -0—