Նաբիուլինան պատերազմ է հայտարարել կասկածելի ֆինանսական գործարքների դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 հոկտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. ՌԴ Կենտրոնական բանկը կազմելու է արտաքին առևտրային գործունեությամբ զբաղվող ռուսական ընկերությունների ցանկը, որոնք կասկածվում են հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտներն անօրինական կերպով սահմանից դուրս բերելու և օրինականացնելու` «լվացման» մեջ։
Այս մասին ասվում է ԿԲ–ի նամակում, որի տակ ստորագրել է նախագահ Էլվիրա Նաբիուլինան, գրում է «Իզվեստիան»։ Նամակն ուղարկվել է բոլոր վարկային կազմակերպություններին։
Ռուսաստանի բանկը նման քայլի է գնացել կասկածելի ֆինանսական գործառնությունների ծավալի մեծացման պատճառով` 2013 թվականի սկզբից այն հասել է 1.5 տրլն ռուբլու, ինչը 1.5 անգամ գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշը, գրում է РБК–ն։
Բանկերին ուղղված նամակում նշված են մի շարք նախանշաններ, որոնք, ըստ ԿԲ–ի,  նախանշում են, որ գումարներն անօրինական կերպով արտասահման են տարվում և օրինականացվում։ Օրինակ` ԿԲ–ի մոտ կասկած են հարուցում այն դեպքերը, երբ ռուսական ընկերությունները արտաքին առևտրի համաձայնագրերի  և փոխառությունների պայմանագրերի շուրջ գործարքների անձնագրերը փակում են` լիազորված բանկը փոխելու պատճառով, սակայն միաժամանակ որևէ վարկային կազմակերպության չեն դիմում։
Կարգավորիչին մտահոգում է նաև այն իրավիճակը, երբ 180 օր անց արտաքին առևտրային պայմանագրերի գործողության ժամկետն անցնելուց հետո արտասահմանյան ընկերությունների պարտքը ռեզիդենտների հանդեպ ամբողջովին կամ մասնակի մարված է լինում։
Կենտրոնական բանկի գնահատականով` այդ նախանշանները ստիպում են ենթադրել, որ նման պայմանագրերով գործառնությունների իրական նպատակը գումարները երկրի դուրս բերելն է և հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտներն արտասահմանում օրինականացնելը։-0