Հայաստանի ապահովագրական ընկերությունների զուտ շահույթը 9 ամիսների ընթացքում 426,4 մլն դրամ է կազմել
ԵՐԵՎԱՆ, 14 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանում ապահովագրական ընկերությունների զուտ շահույթը 2013թ.–ի երրորդ եռամսյակի արդյունքներով  կազմել է  426,4 մլն դրամ` 2012թ.–ի նույն ժամանակահատվածի 1 113, 9 մլն դրամի դիմաց։ Այս մասին են վկայում «ԱՌԿԱ» գործակալության` «Հայաստանի ապահովագրական ընկերությունները 2013 թվականի երրորդ եռամսյակում» ամփոփագրի տվյալները։
Հատկանշական է, որ հայրենական ապահովագրական շուկայում գործող յոթ ընկերություններից չորսը երրորդ եռամսյակը շահույթով են ավարտել և միայն երեքը`Ռոսգոսստրախ–Արմենիան,  ՌԵՍՈ–ն և Ինգո Արմենիան, 617,7 մլն դրամի վնաս են կրել։
Հաշվեկշռային տվյալների համաձայն` 2013թ.–ի երրորդ եռամսյակի գործունեության արդյունքներով Ռոսգոսստրախ–Արմենիայի զուտ վնասը կազմել է , 24 մլն դրամ` 2012թ.–ի երրորդ եռամսյակում գրանցած 59,2 մլն դրամ վնասի դիմաց։
Ռեսոյի զուտ վնասը հաշվետու ժամանակահատվածում կազմել է 136,8 մլն դրամ, իսկ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի վնասը կազմել էր 345,4 մլն դրամ։ Ինգո Արմենիայի վնասը հաշվետու ժամանակահատվածում կազմել է շուրջ 73,6 մլն դրամ, իսկ անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածում ընկերությունը 116,8 մլն դրամի շահույթ էր ստացել։
Միաժամանակ, ինչպես հետևում է «ԱՌԿԱ» գործակալության վերլուծությունից, 2013թ.–ի երրորդ եռամսյակի գործունեության արդյունքներով ապահովագրական շուկայում զուտ շահույթի մեծությամբ առաջատար է դարձել Նաիրի Ինշուրանս ընկերությունը։ Այդ ընկերության զուտ շահույթի ցուցանիշը կազմել է 413,2  մլն դրամ` 2012թ.–ի երրորդ եռամսյակում գրանցած 259,3 մլն դրամի դիմաց։
Երկրորդ տեղում է Գարանտ–Լիմենսը` 382,2 մլն դրամ շահույթով (2012թ.–ի ինը ամիսների ընթացքում`100,6 մլն դրամ)։
Այնուհետև «Արմենիա Ինշուրանսն» է` շուրջ 176,5 մլն դրամ (336 մլն դրամ շահույթի դիմաց), Սիլ Ինշուրանսը` 72 մլն դրամ (103,48 մլն դրամ վնասի դիմաց)։