Թոմաս Լյուբեկ. Հայաստանում IFC–ի ընթացիկ պորտֆելը կազմում է 146,5 մլն դոլար
ԵՐԵՎԱՆ, 11 փետրվարի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանում IFC–ի ընթացիկ պորտֆելը կազմում է 146,5 մլն դոլար` ֆինանսական շուկաներում, անշարժ գույքի և հանքարդյունաբերության հատվածներում արված ներդրումները, «ԱՌԿԱ» գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է IFC–ի Հարավային Կովկասի հարցերով տարածաշրջանային ղեկավար Թոմաս Լյուբեկը։
«IFC–ն աջակցում է մասնավոր հատվածի գործունեության զարգացմանը, ինչը նպաստում է աշխատատեղերի ստեղծմանն ու Հայաստանի տնտեսության աճին», – նշեց նա։
Նրա խոսքերով` նախորդ ֆինանսական տարվա ընթացքում, որն ավարտվել է 2013 թ.–ի հունիսի 30–ին, IFC–ն Հայաստանում ներդրել է մոտ 33 մլն դոլար։ Հայաստանում մեր ֆինանսական գործընկերներին աջակցության ծրագրերից բացի մենք իրականացրել ենք նաև առաջին ներդրումն ագրոարդյունաբերական հատվածում` տրամադրելով վարկ Եվրոթերմ ընկերությանն աջակցելու համար, որն արտադրում է Նոյան մրգային հյութերը և պահածոներ
«Նախագծի իրականացումն օգուտ կբերի գյուղական համայնքներին աշխատեղերի ստեղծման շնորհիվ, կհանգեցնի արտահանման ավելացմանն ու գյուղատնտեսության զարգացմանը։ IFC–ն Եվրոթերմ ընկերությանը տրամադրում է նաև խորհրդատվական ծառայություններ` աջակցելով միջազգային չափանիշների հիման վրա սննդամթերքի անվտանգության վերահսկման համակարգի ներդրման հարցերում», – հայտնեց Լյուբեկը։
IFC–ն նաև կառավարման ընթացակարգերի պարզեցման, սննդամթերքի անվտանգության պրակտիկայի ներդրման, կայուն էներգետիկայի հատվածի ֆինանսավորման նախագծերի պարզեցմանը, ինչպես նաև կորպորատիվ կառավարման գծով ցուցումներ է տրամադրում։
IFC–ի տարածաշրջանային ղեկավարը նշեց նաև, որ ընթացիկ ֆինանսական տարին, որը սկսվել է 2013 թվականի հուլիսին և կշարունակվի մինչև 2014 թվականի հունիսը, առանձնանում է կարևոր իրադարձություններով։
Մասնավորապես, 2013 թվականի հուլիսին IFC–ն իր առաջին համաձայնագիրն է ստորագրել Հայաստանում` ազգային արժույթով «Ֆինկա» վարկային կազմակերպությանը 4 մլն դոլարին համարժեք ՀՀ դրամ վարկ տրամադրելու մասին` միկրո և փոքր վարկային կազմակերպությունների օժանդակության շրջանակներում։ Իսկ 2013 թվականին IFC–ն, առաջինը ոչ ռեզիդենտներից, Հայաստանում իրականացրել է դրամային պարտատոմսերի թողարկում` Հայաստանի կապիտալի շուկայի ամրապնդման և մասնավոր հատվածի վարկավորման բարձրացման նպատակով։ Նույն ամսում Կորպորացիան հայկական Յունիբանկին, BSTDB–ի (Առևտրի և զարգացման սևծովյան բանկ) հետ համատեղ, հատկացրել է 5 միլիոն դոլար` փոքր և միջին բիզնեսի երկարատև վարկավորման համար։
IFC-ն ՀԲ խմբի անդամ է, զարգացման խոշորագույն գլոբալ ինստիտուտ, որը նպատակաուղղված է զարգացող երկրներում մասնավոր հատվածի զարգացմանը։ Հայաստանն IFC անդամ է 1995 թվականից։ -0-