Հայաստանում 2013թ.–ին վարկերի դոլարացման մակարդակը կազմել է 63,7%, իսկ ավանդներինը` 71%. ԿԲ հաշվետվություն
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ապրիլի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի տնտեսության մեջ համախառն վարկային ներդրումներում արտարժույթով տրամադրված վարկերի տեսակարար կշիռը 2013 թ.–ի վերջի դրությամբ նվազել է 2 տոկոսային կետով և կազմել է 63,7 տոկոս, համախառն դեպոզիտներում արժութային ավանդների մասնաբաժինն ավելացել է 0,7 տոկոսային կետով` հասնելով 71 տոկոսի։ Այս մասին նշվում է ՀՀ ԿԲ–ի «2013 թ.–ի ֆինանսական կայունության հաշվետվության» մեջ։
«Դոլարացումը շարունակում է մնալ նույն մակարդակի վրա։ 2013 թ.–ի վերջին մենք ուեինք դոլարացման շատ փոքր նվազում», – ուրբաթ ասել է ՀՀ ԿԲ Ֆինանսական համակարգի կայունության և զարգացման վարչության պետ Անդրանիկ Գրիգորյանը` ներկայացնելով ՀՀ ԿԲ–ի «2013 թ.–ի ֆինանսական կայունության հաշվետվությունը»։
Ըստ ԿԲ տվյալների` 2013 թ.–ին հայկական բանկերում կատարված ավանդների ծավալը կազմել է 1 612,4 մլրդ դրամ։ Միաժամանան ռեզիդենտների ավանդների ծավալը նախորդ տարվա վերջին կազմել է 1 148,8 մլրդ դրամ, որոնցից 688,5 մլրդ դրամն արտարժույթով է։
Հայկական բանկերի տրամադրած վարկերի ծավալը հաշվետու տարվա վերջին կազմել է 1 798,2 մլրդ դրամ։ Ռեզիդենտներին տրամադրված վարկերի ծավալը 2013 թ.–ի վերջին կազմել է 1743,7 մլրդ դրամ, որոնցից 1 076,5 մլրդ դրամն արտարժույթով է։–0–