Դեպի Հայաստան մասնավոր տրանսֆերտները մարտին աճել են 5,7%–ով` մինչև 125,6 մլն դոլար
ԵՐԵՎԱՆ, 8 մայիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի բանկային համակարգի միջոցով ֆիզիկական անձանց անունով 2014 թ.-ի մարտին ստացվել է ոչ առևտրային բնույթի ավելի քան 125,6 մլն դոլարի միջոց։ Այդ ցուցանիշը 5,7 տոկոսով ավելի է 2013թ.–ի մարտի համեմատ։ Հաղորդվում է ԿԲ ամենամսյա տեղեկատուում։
Միաժամանակ, արտերկրից տրանսֆերտները մարտին, 2013 թվականի մարտի համեմատ, աճել են 19,1 տոկոսով։
Հայաստանից արտասահման իրականացված փոխանցումների ծավալը մարտին կազմել է 31,2 միլիոն դոլար՝ անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի 25.6 միլիոն դոլարի դիմաց: Հաշվետու ժամանակահատվածում մուտքերի զուտ ներհոսքը կազմել է շուրջ 94,45 միլիոն դոլար` 2013 թվականի մարտի 93.16 միլիոն դոլարի դիմաց։
Հայաստան ստացվող դրամական միջոցների ճնշող մասը բաժին է ընկնում Ռուսաստանին` հանրապետության մասնավոր տրանսֆերտների համախառն ծավալի մոտ 79 տոկոսը։ Ռուսաստանից դրամական փոխանցումները հանրապետություն կազմել են մոտ 99,4 մլն դոլար (աճը` 3,2%), իսկ հանրապետությունից արտահոսքը դեպի ՌԴ` 16.9 մլն դոլար (աճը` 19,3%)։
ԿԲ տվյալներով` Հայաստանում դրամական փոխանցումների ներհոսքը 2013 թվականի ընթացքում կազմել է 1869.7 մլն դոլար կամ երկրի ՀՆԱ–ի մոտ 17.3 տոկոսը։ ($1 – 414,84 դրամ է)։-0-