Հայաստանում EFSE–ի ընթացիկ վարկային պորտֆելը կազմում է 43,5 մլն եվրո
ԵՐԵՎԱՆ, 17 հունիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանում Հարավ–արևելյան Եվրոպայի եվրոպական հիմնադրամի (EFSE) ընթացիկ վարկային պորտֆելը կազմում է 43,5 մլն եվրո, Երևանում տեղեկացրեց հիմնադրամի հասարակայնության հետ կապերի դեպարտամենտի ղեկավար Մերլե Ռոմերը (Merle Römer)։
Հարավ–արևելյան Եվրոպայի եվրոպական հիմնադրամը համագործակցում է Հայաստանի հետ 2009 թ.–ի դեկտեմբերից։
Նրա խոսքերով` այսօրվա դրությամբ հիմնադրամի գործընկերն են Արարատբանկը, ԱԿԲԱ–ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ ԲԱՆԿԸ, Կոնվերս բանկը, Ինեկոբանկն ու «ԱԿԲԱ լիզինգ» վարկային կազմակերպությունը, որոնք հիմնադրամի միջոցով միջոցներ են տրամադրում փոքր և միջին բիզնեսի զարգացման, հիփոթեքային վարկավորման, էներգաարդյունավետության բարձրացման, ՀՀ գյուղատնտեսության ոլորտի ծրագրերի համար։
Հարավ–արևելյան Եվրոպայի եվրոպական հիմնադրամի տարեկան նիստի շրջանակներում, որը տեղի կունենա հունիսի 18–ին Երևանում, կստորագրվեն մի շարք ֆինանսական համաձայնագրեր ՀՀ ԿԲ–ի և Արարատբանկի հետ։
Գործունեության ընթացքում 2005 թ.–ից հիմնադրամը գործընկեր–կազմակերպությունների միջոցով տրամադրել է  ավելի քան 3,3 մլրդ եվրոյի մոտ 470 հազար վարկ։–0–