Եվրոպայում գնանկումային ռիսկեր չեմ տեսնում. ԵԿԲ նախագահ Դրագի
ԵՐԵՎԱՆ, 24 սեպտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Եվրոպայի կենտրոնական բանկի դրամավարկային քաղաքականությունը տեսանելի հեռանկարում կմնա խթանող, չորեքշաբթի ասել է ԵԿԲ նախագահ Մարիո Դրագին, հաղորդում է Vestifinance.ru-ն:
«Դրամավարկային քաղաքականությունը երկար ժամանակ խթանող կմնա», – տեղեկացրել է Դրագին ֆրանսիական ռադիոյին տված հարցազրույցում:
Նա նաև ընդգծել է, որ եվրագոտում գնանկումային ռիսկեր չի տեսնում: «Մենք չափազանց երկար ժամանակ բավականին ցածր գնաճի սպառնալիք ենք տեսնում», -ավելացրել է նա:
Եվրագոտում գնաճն արդեն շատ ամիսներ նպատակայինից ավելի ցածր մակարդակում է գտնվում, որը սահմանվել է ԿԲ-ի կողմից: Այս ամենի պատճառով որոշ դիտորդներ խոսում են գնանկման մասին, ինչը ենթադրում է գների նվազման կայուն միտում: Նման միտումը սպառնում է սպառողական ծախսերին, աշխատավարձին, ընկերությունների շահույթներին և ներդրումներին:-0-