Հայաստանի բանկերը մինչև 5% բարձրացրել են 12-ամսյա գնաճի կանխատեսումը. ԿԲ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 սեպտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի բանկերը 12-ամսյա գնաճը կանխատեսում են միջինը 5 տոկոսի սահմանում՝ նախկին 4,7 տոկոսի փոխարեն, նշվում է ՀՀ ԿԲ-ի գնաճին վերաբերող հաշվետվության մեջ, որը կազմվել է երրորդ եռամսյակում դրամավարկային քաղաքականության ծրագրի և 2014 թ.-ի երկրորդ եռամսյակում դրամավարկային քաղաքականության կատարողականի հիման վրա:
«Ֆինանսական կազմակերպությունների և տնային տնտեսությունների շրջանում անցկացված ընթացիկ հարցման արդյունքներով՝ գնաճային սպասումները վերանայվել են դեպի բարձրացում», – նշվում է հաշվետվության մեջ:
Վարկային կազմակերպությունների գնաճային սպասումները ևս աճել են և կազմել են 4,8 տոկոս՝ նախորդ կանխատեսման արդյունքում գրանցված 4,2 տոկոսի համեմատ:
Ըստ հարցման տվյալների՝ տնային տնտեսությունների գնաճային սպասումները փոքր-ինչ փոխվել են դեպի նվազում: 2014 թ.-ին տնային տնտեսությունների 12-ամսյա գնաճի կանխատեսումը կազմել է 4,6 տոկոս՝ նախորդ կանխատեսման արդյունքում գրանցված 4,9 տոկոսի համեմատ:
Ըստ հարցման արդյունքների՝ մեկ տարվա կտրվածքով ֆինանսական համակարգում շուկայական տոկոսադրույքների վարքագծի վերաբերյալ սպասումները հիմնականում եղել են կայուն մակարդակների պահպանման ուղղությամբ:
ՀՀ ԿԲ-ն 2014 թ.-ին 12-ամյա գնաճը կանխատեսում է 25,-5,5 տոկոսի սահմանում: