Հայկական դրամի նկատմամբ ԱՄՆ դոլարի միջին շուկայական փոխարժեքը աճել է 2.59 կետով և մեկ դոլարի դիմաց 461.1 դրամ կազմել
ԵՐԵՎԱՆ, 24 դեկտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի արժույթի շուկայում դեկտեմբերի 24–ին հայկական դրամի նկատմամբ ձևավորված ԱՄՆ դոլարի միջին շուկայական փոխարժեքը, դեկտեմբերի 23–ի ցուցանիշի համեմատ, աճել է 2.59 կետով և 1 դոլարի դիմաց կազմել 461.1 դրամ։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԿԲ մամուլի ծառայությունը։
Արժութային փոխարժեքների կտրուկ արժեզրկումը Հայաստանում սկսվեց նոյեմբերի 24–ին, երբ դոլարի փոխարժեքն աճեց 16,6 կետով` հասնելով 1 դոլարի դիմաց 435 դրամի և թարմացնելով 8 տարվա առավելագույն ցուցանիշը։ Նշենք, որ դեկտեմբերի 17-ին դոլարի պաշտոնական փոխարժեքը աճեց 36,86 կետով և կազմեց 527,20 դրամ $1 համար` թարմացնելով 10-ամյա առավելագույն ցուցանիշը։
Կենտրոնական բանկի և Հայաստանի կառավարության ձեռնարկած քայլերից հետո արժութային շուկայում հայկական դրամը դեկտեմբերի 18–ից սկսեց արժևորվել, սակայն վերջին օրերին կրկին սկսեց աճի տեմպեր դրսևորել։ -0-