Հայաստանի կառավարությունը 2015թ-ին գյուղատնտեսական վարկերի սուբսիդավորմանը 1,163 մլրդ. դրամ կտրամադրի
ԵՐԵՎԱՆ, 19 փետրվարի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի կառավարությունը 2015թ-ին գյուղատնտեսական վարկերի  սուբսիդավորմանը 1,163 մլրդ. դրամ կտրամադրի, ինչը 34%-ով ավելի է 2014 թվականի ցուցանիշից, հինգշաբթի կառավարության նիստի ժամանակ ասաց ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը։
Հայաստանի կառավարությունը դեռևս 2011թ. ապրիլի 1-ին ընդունեց գյուղացիներին արտոնյալ գյուղատնտեսական վարկերի տրամադրման ծրագիրը։ Ֆինանսավորումն իրականացվում էր տարեկան 14% տոկոսադրույքով, որից 4%-ը (սահմանամերձ գյուղերում` 6%-ը) սուբսիդավորում էր պետությունը։ Վարկավորումն իրականացվում էր հայկական դրամով, իսկ վարկի միջին չափը կազմում էր 625 հազար դրամ։
Ինչպես նշեց նախարարը, ծրագրի շրջանակում 2011-ի ապրիլից մինչև 2014 թ. ավարտը գյուղացիական տնտեսություններին հատկացվել է 69 մլրդ. դրամի 77,5 հազ. գյուղատնտեսական վարկ։
Արդյունքում, նրա խոսքով, սուբսիդավորմանը հատկացված ընդհանուր գումարը կազմել է մոտ 2,4 մլրդ. դրամ։
«Հաշվի առնելով ծրագրի կարևորությունը` կառավարությունը որոշում է ընդունել կատարել տոկոսադրույքների 6 տոկոսային կետի սուբսիդավորում, ինչի արդյունքում գյուղատնտեսությանը հատկացվող իրական վարկերը կտրամադրվեն տարեկան 8 տոկոս տոկոսադրույքով, և 2015-ին այդ նպատակներով նախատեսված է ուղղել ավելի շատ միջոցներ»,- ասաց Կարապետյանը:
Կառավարության մեկ այլ որոշմամբ` գյուղատնտեսությանը սուբսիդավորվող տոկոսադրույքով տրամադրվող վարկերի ժամկետները որոշված են մարտի 15-ից մինչև դեկտեմբերի 31-ը ($1 – 479,48 դրամ է)։–0–