ՎԶԵԲ–ի 3-րդ թողարկման 2 մլրդ դրամ ծավալի պարտատոմսերը ցուցակվեցին ՆԱՍԴԱՔ Արմենիա բորսայում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 փետրվարի. /ԱՌԿԱ/.  Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) 2 մլրդ. դրամի 3-րդ թողարկման պարտատոմսերը ցուցակվեցին ՆԱՍԴԱՔ Արմենիայում` ընդգրկելով հիմնական Abond ցուցակում, հայտնում է բորսայի մամուլի ծառայությունը։
Հաղորդման համաձայն` ՎԶԵԲ-ի պարտատոմսերի անվանական արժեքը կազմում է 10,000 ՀՀ դրամ, մարման ժամկետը` 6 ամիս, արժեկտրոնային եկամտաբերությունը` 14.5%։Պարտատոմսերը շրջանառվելու են Բորսայում EBRDB3 հապավմամբ, ինչպես նաև թույլատրվելու են հասցեական և ՌԵՊՈ գործարքների կնքմանը: Պարտատոմսերին Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիայի կողմից շնորհվել է AMEBRDB63UK7 ծածկագիրը:
ՎԶԵԲ-ի երրորդ թողարկման պարտատոմսերը տեղաբաշխվել են ՆԱՍԴԱՔ Արմենիայի տեղաբաշխման հարթակում փետրվարի 11-ին: Պարտատոմսերի համար ներկայացված գնման հայտերի ընդհանուր գումարը (ընդհանուր պահանջարկը) կազմել էր 2.792 մլրդ ՀՀ դրամ: Պարտատոմսերն ամբողջությամբ տեղաբաշխվել են, որի արդյունքում ընկերությունը ներգրավել էր 2 մլրդ ՀՀ դրամ:
2 մլրդ դրամի լողացող տոկոսադրույքով (EBRDB1) դրամային արժեկտրոնային պարտատոմսերի առաջին թողարկումը տեղաբաշխվել է 2014 թվականի փետրվարի 1–ին, իսկ երկրորդ թողարկումը  (EBRDB2) ` 2015 թվականի հունվարի 30–ին և ցուցակում է անցել փետրվարի 11–ին, որի մարումը նախատեսված է 2015 թվականի հուլիսի 30–ի համար։
NASDAQ OMX Արմենիա ֆոնդային բորսային արժույթի առքուվաճառքի աճուրդների կազմակերպման արտոնագիրը Հայաստանի Կենտրոնական բանկի կողմից տրամադրվել է 2005 թվականի նոյեմբերի 7–ին, իսկ արժութային հարթակում առքուվաճառքները պաշտոնապես մեկնարկել են 2005 թվականի նոյեմբերի 15–ին:–0–