Հայաստանի բանկերի եկամուտների համախառն ծավալը 2014թ. աճել է 17,4%-ով` հասնելով 603,7 մլրդ դրամի
ԵՐԵՎԱՆ, 23 մարտի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի բանկային համակարգի եկամուտների համախառն ծավալը 2014թ. կազմել է 603,7 մլրդ դրամ` մեկ տարվա ընթացքում աճելով 17,4%-ով, հաղորդվում է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի տեղեկատուում, որտեղ ներկայացված են 2014թ. չորրորդ եռամսյակի արդյունքները։
Տոկոսային եկամուտների հիմնական մասը (մոտ 84,7%) տնտեսության վարկավորման տոկոսներից է ստացվել։ Ոչ տոկոսային եկամուտների կառուցվածքում կոմիսիոն եկամուտները կազմում են 45,1%, իսկ արժութային գործառնությունների զուտ եկամուտները` 22,2%։
Հայաստանի բանկային համակարգի ծախսերի համախառն ծավալն անցյալ տարի կազմել է 574,1 մլրդ դրամ` աճելով 23,5%-ով 2013 թվականի նկատմամբ։
Հայաստանի ԿԲ տվյալների համաձայն` տոկոսային ծախսերի կառուցվածքում հիմնական մասը ժամկետային ավանդների տոկոսային ծախսերն են (57,1%) և առևտրային բանկերից ու ֆինանսական կազմակերպություններից ներգրաված միջոցների մասով ծախսերը (18,4%)։Միաժամանակ ոչ տոկոսային ծախսերի կառուցվածքում հիմնական մասը (48,8%) աշխատակիցների աշխատավարձերն են և դրան հավասարեցված միջոցները։
Այսօրվա դրությամբ Հայաստանում գործում է 21 առևտրային բանկ և Համահայկական բանկը։ Հայաստանի առևտրային բանկերի ակտիվները 2014 թվականին կազմել են մոտ 3 410,6 մլրդ դրամ (աճը` 16,1%), պարտավորությունները` 2 921,8 մլրդ դրամ (աճը` 18,3%), բանկերի ընդհանուր կապիտալը` 488,7 մլրդ դրամ  (աճը` 4,2%), վարկային ներդրումները` 2 162,9 մլրդ դրամ (աճը` 21,2%), իսկ զուտ շահույթը` 27,1 մլրդ դրամ (անկում` 41,3%) ($1 – 478,36 դրամ է)։ —0—